Ředitel 5. základní školy v Mladé Boleslavi Jiří Ulrich žije ve stresu, lékař mu musel zvýšit dávku léků na tlak. „Ničí to mě i moji rodinu,“ řekl včera Deníku.

Souvisí to zřejmě s tím, že jen pár týdnů po utichnutí kauzy s plánem na sloučení 5. a 6. základní školy v Mladé Boleslavi, proti kterému se vzbouřili učitelé, rodiče i děti, je tu další spor.

Rada města Mladá Boleslav totiž schválila pro ředitele 5. základní školy výpověď. Podle rozhodnutí, které má Deník k dispozici, by měl ředitel této úspěšné školy skončit v červenci.

„Ano, mohu potvrdit, že pan Ulrich byl odvolán. Důvodem odvolání je zákonná možnost podle školského zákona a také široká diskuze s panem ředitelem od roku 2007,“ vysvětloval včera náměstek primátora Mladé Boleslavi Jan Smutný, jenž je odpovědný za školství a kulturu.

Ředitel školy Jiří Ulrich ale uvedl, že s městem se na výpovědi nijak nedohodl a nesouhlasí s ní. „Nevím, jak jste se to dozvěděli, ale je to pravda. Vím to už asi měsíc z úst vedoucího školského odboru, který mi řekl, že budu odvolán. Řekl mi, že to mohu udělat sám za sebe, tedy rezignovat, nebo že budu odvolán. Já rezignovat nehodlám,“ řekl Deníku Ulrich.

Smutný tvrdí, že vedení města s ředitelem o různých možnostech dlouhodobě diskutovalo a dospělo k názoru, že toto rozhodnutí bude nejlepší.
Ředitel nevyloučil, že jeho odvolání souvisí s nedávnou kauzou sloučení jeho školy s vedlejší šestou základní školou. Tehdy totiž se záměrem města ostře nesouhlasil a postavil se proti Smutnému.

„Nemohu vyvrátit ani potvrdit, že to s těmi spory souvisí. Já ale říkám na všechny světové strany, že mi tato škola přirostla k srdci a že musí zůstat zachována. Pouze jsem stále upozorňoval, že tato škola se zabývá aktivitami, které jinde nejsou a o které bychom neměli přijít,“ řekl Ulrich.
Ten také uvedl, že poslal vedení města dopis, kde s výpovědí nesouhlasí. Sám chce skončit až v roce 2009. „Chtěl bych dokončit rozdělanou práci a řadu důležitých úkolů,“ dodal Ulrich.

Náměstek Smutný ale jednoznačně vyvrací, že by výpověď pro ředitele měla něco s kauzou společného. „V žádném případě, to odmítám. On tehdy návrh na sloučení ani nekritizoval, chtěl o tom pouze mluvit. To jsou slova pana ředitele Ulricha,“ vyvrací Smutný. O zrušení výpovědi vedení města neuvažuje.

Mezi učiteli se navíc spekuluje, že město by mohlo využít i faktu, že brzy bude končit ředitel vedlejší základní školy a vybrat pro obě instituce jen jednoho ředitele, a ušetřit.

„To mohu vyloučit. Výběrové řízení bude vypsáno na ředitele 5. základní školy. Tedy této jedné konkrétní školy,“ uvedl Smutný.

Ve škole v Dukelské ulici začne brzy výměna oken. Žáci z druhého patra proto najdou na čas útočiště ve vedlejší škole. „Mám strach, aby toho nezneužili, až tady nebudu, a aby se sem ti žáci vůbec vrátili,“ dodal Ulrich.

Smutného to pobouřilo. „Už jsme jednou řekli, že školy zůstanou tak, jak jsou v provozech, které jsou nastaveny už léta,“ uzavřel Smutný.