Ředitel mladoboleslavské nemocnice Ladislav Horák končí ve funkci. Externí audit prý podle kraje prokázal pochybení managementu. Zdravotnické zařízení skončilo ve ztrátě 16 milionů korun, jeho vedení navíc podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) kraji nedávalo správné informace o svém hospodaření.

Spolu s Horákem nemocnici opouští i jeho ekonomická náměstkyně Jaroslava Zemanová. "S oběma jsme se dohodli na tom, že odcházejí na svoji žádost," uvedl hejtman David Rath (ČSSD). Ladislav Horák to odmítl komentovat.

Několikaměsíční externí audit hospodaření zadal kraj koncem loňského roku. Důvodem byl podle Ratha fakt, že z nemocnice přicházely rozporuplné informace o jejím hospodářském stavu. Kraj chtěl proto zjistit, jak na tom nemocnice skutečně je. Podle auditorů je ztráta nemocnice kolem 16 milionů. I v předchozích letech, kromě roku 2010, byla nemocnice v podobné ztrátě.

"Není to nijak tragické, obrat nemocnice je něco kolem miliardy, ale ukázala se celá řada chyb. Nemocnice mají opravdu složité účetnictví, ale ostatní nemocnice nám dokážou dát věrnější obraz toho, jak na tom jsou," uvedl Rath.

Mladoboleslavská nemocnice podle něj hlásila hejtmanství, co se jí právě hodilo. "Když chtěli dotaci, nahlásili větší ztrátu. Když chtěli vyplatit odměny, nahlásili mírný zisk. Takhle se nelze chovat k majiteli nemocnice," podotkl Rath, který takový postup označil za "kreativitu managementu".

Rada kraje v nejbližší době projedná, koho pověří vedením nemocnice. Kraj už kandidáta má, prý jde o zkušeného manažera a lékaře, který působí ve středočeském zařízení. Ten si zvolí i nového náměstka.