VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Klaudiánovy nemocnice: Pereme se s tím, abychom měli dost specialistů

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Klaudiánovu nemocnici čeká letos perný rok. Mnoho investičních akcí na jedné straně a pochopitelný tlak na udržení určité zdravotní úrovně na straně druhé. To vše je cílem staronového ředitele nemocnice JUDr. Ladislava Řípy. V závěru loňského roku tomu byl rok, co se stal ředitelem, přitom „Klaudiánku“ už před lety vedl.

12.2.2018
SDÍLEJ:

JUDr. Ladislav Řípa, ředitel Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.Foto: Deník

Před rokem nebyla Klaudiánova nemocnice v dobré hospodářské kondici, potýkala se s řadou personálních problémů a také důvěra pacientů nebyla právě na nejlepší úrovni. Tyhle záležitosti měl ředitel Řípa na stole takřka každý den. Musela nastat řada změn, cíl přitom byl jasný – nemocnici uzdravit nemocnici a i nadále poskytovat kvalitní péči. 

Před vaším příchodem na post ředitele na tom nebyla nemocnice po ekonomické stránce právě nejlépe.
Za rok 2016 byla provozní ztráta naší nemocnice téměř 88 milionů korun. Za loňský rok budeme sice také ještě ve ztrátě, ale ta bude o několik desítek milionů menší. Hospodaření za uplynulý rok ještě nemáme uzavřeno, ale podle předběžných odhadů je jasné, že jsme na tom lépe. Díky podpoře Středočeského kraje nejsme od srpna 2017 po splatnosti – tedy všechny faktury platíme všem dodavatelům bez rozdílu k datu jejich splatnosti, což je obrovský posun. Dříve měla nemocnice s platbami i dva a půl měsíce zpoždění. 

Jak hodnotíte rok 2016 po stránce péče?
Pro rok 2017 bylo naším hlavním úkolem stabilizovat nemocnici tak, abychom zlepšili ekonomiku a péči. Abychom na odděleních mohli obsloužit více pacientů, kteří čekají na ošetření. To se podařilo, protože oproti roku 2016, kdy jsme měli spočítané takzvané vratky (vypořádání se zdravotními pojišťovnami – pozn. red.) na 21 milionů korun, tak letos nebudeme muset patrně vracet nic. To znamená, že jsme splnili pojišťovnami požadovaný objem péče. Je samozřejmé, že si každá zdravotní pojišťovna hlídá, aby za peníze, které nám pošle, jsme poskytli odpovídající péči. V roce 2017 jsme naprosto vše splnili – poskytli jsme více péče, než v roce 2016. V našich ambulancích bylo více lidí, na lůžkových odděleních jsme poskytli více péče a rovněž jsme i více operovali. 

Z čeho máte největší radost vy?
Z toho, že se nám podařilo udržet rozsah služeb tak, jako v době, kdy jsem do pozice ředitele nastupoval. Dnes totiž není jednoduché udržet kvalitu a rozsah péče. Všichni totiž víme, že je napříč obory nedostatek personálu. Takový je, bohužel, stav ve všech nemocnicích. Nynější sestřičky odcházejí do důchodu a nové nejsou. Dříve bývalo ve zdravotnictví zvykem, že třeba lékař přicházel do práce v pátek ráno a odcházel domů v pondělí odpoledne nebo dokonce až v úterý. Sestřičky mívaly obrovské množství přesčasů. Doba se mění a požadavky personálu, aby netrávil tolik času v nemocnici, jsou podle nás skutečně oprávněné. Udržení rozsahu péče tedy považuji za největší úspěch.

O nedostatku personálu napříč republikou se mluví stále. Jak to je v Klaudiánově nemocnici?
Na některých odděleních jsme měli a máme různé personální výkyvy, někde máme plný stav. Pereme se především s tím, abychom měli dostatek lékařů – specialistů. Například nedostatkoví jsou endokrinologové, kardiologové nebo specialisté na rentgenologii. To stejné platí i u středního personálu. V nemocnici pracuje téměř 1600 lidí různých odborností. Když vezmete v úvahu chybějící pracovníky na některých odděleních, mateřské dovolené a nemocnost, tak to není jednoduchá situace. Přesto se, pochopitelně, snažíme poskytovat lepší a kvalitnější péči po odborné stránce. Naše nemocnice si v mnoha oborech udržuje vysokou úroveň.

Kam všude jste vloni investovali?
Jednou z důležitých investic loňského roku je bezesporu zřízení centrálního příjmu pacientů – díky tomu budou lidé přicházet se svými problémy pouze na jedno místo. Už se nebude chodit zvlášť na internu a na úrazovku. Tomu předcházely přípravy – například stěhování ortopedické ambulance a vybudování zákrokového sálku na drobnější výkony. V září jsme otevřeli zrekonstruované odběrové místnosti v původních prostorách, ale v daleko lepší kvalitě – přibyla místa k sezení ve velké čekárně, a především vyvolávací systém. Vloni byla také dokončena první etapa rekonstrukce hlavní recepce, protože vstup do nemocnice byl v havarijním stavu. 

Co vás čeká letos?
V lednu a únoru finišovaly a finišují práce na úrazové části centrálního příjmu tak, aby se v březnu mohl centrální příjem naplno spustit v nových prostorách. Úrazová část sice zůstává v původních místnostech, ale bylo zapotřebí generální opravy, protože po letech používání je prostor značně opotřebovaný. Ještě letos by se sem měla přestěhovat z budovy záchranné služby i lékařská pohotovostní služba pro dospělé, aby byla pohromadě z jednoho vstupu s jednou recepcí. Výhodou centrální příjmu je bezesporu jeho umístění – nachází se v budově, kde jsou zároveň rentgeny, magnetická rezonance, CT, ale i ARO a operační obory – chirurgie a ortopedie. Dojde tak ke zkrácení doby vyšetřovacích metod, aby se mohla co nejrychleji určit diagnóza pacienta. Centrální příjem se ale netýká dětských pacientů, gynekologie a porodnice – tyto obory zůstávají se svým příjmem na svých odděleních. 

Často se hovoří o stavbě parkovacího domu. 
Co se týká parkovacího domu, tak na jaře by mělo být vydáno územní rozhodnutí. Stavět by se mělo začít v roce 2019. Počítáme s kapacitou asi 700 míst, což je oproti stávajícímu parkovišti pro 130 vozidel velká změna. Doufáme, že tento dům pokryje parkování nejen pacientů a zaměstnanců, ale také v odpoledních hodinách a přes noc nabídne volnou kapacitu pro obyvatele z okolí nemocnice. 

Chystáte další významné akce?
Určitě. Třeba stavba nové kuchyně, což souvisí se stavbou nového pavilonu pro matku a dítě. Důležitá je pro nás i letošní oprava budovy staré interny. Z minula je hotové zateplení budovy a kompletně jsou vyměněna okna. Uvnitř je ale stavba původní. Čeká nás kompletní generálka od podlah, přes výtahy, rozvody, datové sítě, sociální zázemí. Podle současných předpokladů budeme vyhlašovat veřejnou zakázku na zhotovitele do konce pololetí. Práce by měly být zahájeny na podzim, pokud půjde vše podle plánů, bude hotovo někdy v červnu 2019. Následně by se tam měla rozšířit lůžková rehabilitace, na dvou podlažích by měla být léčebna dlouhodobě nemocných a v posledním patře hematologický stacionář. Budeme také investovat do přístrojů. Letos chceme obnovit hlavní velké přístroje – CT, dvě gamakamery (přístroje na vyšetření kontrastními látkami – pozn. red.), magnetickou resonanci a mamograf. Dohromady mluvíme o přístrojích za více než sto 100 milionů korun. 

Autor: Jiří Macek

12.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři bez specializace Zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Krajířova č.p. 137/2, Mladá Boleslav I, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: emailem: stom1@email.cz nebo telefonicky: 773 867 032 (po 17 hod.), , Požadavky: praxe min. 5 let, znalost ČJ, profesionální jednání s pacientem, spolehlivost, pracovitost., Zaměstnanecké výhody: stravenky.. Pracoviště: Buveus s.r.o., Krajířova, č.p. 137, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Oleksandr Dubanovskyi, +420 773 867 032.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 40 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátoři CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Lhotky č.p. 48, 294 06 Březno u Mladé Boleslavě, , Prvotní kontakt: e-mail: alena.vobornikova@vs-steel.com, , Vyučen v oboru obráběč kovů, znalost programování v programech Siemens NX nebo Work NC; praxe v programování a obsluze CNC min. 2 roky, znalost čtení technických výkresů, zodpovědnost a pracovitost, ochota učit se novým věcem, schopnost týmové práce., , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravu a ubytování, motivující mzdové ohodnocení a další zaměstnanecké výhody (příspěvek na dovolenou, pohybové aktivity, penzij./život. pojištění, zdarma pronájem tenis.kurtu či hřiště na nohejbal, apod.); příležitost podílet se na zakázkové výrobě pro významné mezinárodní společnosti; příjemné zázemí a mladý kolektiv.. Pracoviště: Vs steel s.r.o. - provozovna lhotky 48, březno, 294 06 Březno u Mladé Boleslavě. Informace: Alena Voborníková, +420 607 079 835.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 23 856 Kč

Ostatní technici a asistenti pro obsluhu lékařských zařízení Operátor lékařského rentgenu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23856 kč, mzda max. 43477 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Topdent s.r.o. - pracoviště zahradníkova ulice, Zahradníkova, č.p. 330, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Eva Plecitá, +420 602 689 811.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, K Pískovně č.p. 108, Veselá, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: osobně: po-pá 10-14 hod.. Pracoviště: Demitool s.r.o.- pracoviště mh, K Pískovně, č.p. 108, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Lyudmyla Bentsa, +420 774 864 881.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

S internetem si aktivně tykají čtyři pětiny Středočechů

SK Sigma - Mladá Boleslav
28

Fotbalisté Boleslavi na závěr ligy jasně prohráli v Olomouci

Kolegy celníci lákají na sto tisíc

Střední Čechy – Sázka na jistotu. Těmito slovy v pátek Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj pochválila přednosti práce u celníků. A připomněla, že Celní správa ČR se přidává k ozbrojeným sborům, jež se mezi nabízenými výhodami snaží zaujmout vyčíslením výše náborového příspěvku. „Až sto tisíc korun,“ láká Matějková, přičemž z rukávu sype i další výhody: šest týdnů dovolené, práce jen 37,5 hodiny týdně, výsluhy…

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Čeští stíhači si z mezinárodního cvičení NATO Tiger Meet 2018 odnášejí 3. místo

Čáslav /FOTOGALERIE/ - V uplynulých dnech skončilo mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2018 v polské Poznani. Čáslavská základna se prestižního cvičení účastnila se 4 letouny JAS-39 Gripen, piloti během dvou týdnů absolvovali 47 letů a ve vzduchu strávili více než 54 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT