Letos se tady festival koná už počtvrté, a přestože teprve zítra startuje, už teď má jeho ředitel Petr Hurt v hlavě plány na půlkulatý pátý ročník. Co ale čeká na návštěvníky toho čtvrtého?

Festival se odehraje v sobotu, ale vy lákáte tradičně návštěvníky už den předem, že?

Je to tak, a letos máme hosta, který je s naším krajem úzce spjatý. Pozvání na besedu přijal herec a dabér Ota Jirák, a setkání s ním se koná v Divadelním sále radnice v pátek 4. července od půl osmé večer. Poté bude následovat vystoupení cimbálovky a ochutnávka vín, takže opravdu příjemný večer.

A co máte připraveno na sobotu?

Ještě než začne samotný festival, v deset dopoledne bude vernisáží zahájena výstava malíře Josefa Kukaně. Ta se koná v bakovském muzeu.

A po předkrmech přijde hlavní chod, pojďme tedy k vlastnímu festivalu.

Ten odstartuje úderem třinácté hodiny na bakovském náměstí. Odtud půjde průvod, jak už je zvykem, ovšem letos opačně, na náměstí začínáme a u sokolovny končíme. Poté bude zhruba kolem půl druhé následovat slavnostní zahájení starostkou města, a pak už to vypukne naplno.

Koho letos v Bakově můžeme vidět?

Naší hlavní letošní hvězdou je Beskyd, což je valašský soubor písní a tanců. Z Chrudimi přijede Kohoutek, dál tu vystoupí Rokytka z Rokycan a místní asi budou znát taneční skupinu Shareefa z Mladé Boleslavi, ta představí egyptský folklor. Lahůdkou pak budou tetičky mažoretky, jak jim pracovně říkáme. To jsou dámy v seniorském věku z Března, a jejich vystoupení je opravdu úžasné.

A co dětské soubory?

Samozřejmě i letos vystoupí Kominíček, který je de facto domácí, a potom ještě dětský klub Berušky z Bílé Hlíny. A na c se moc těším, budeme tam mít dva finalisty celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček. Jsou to bratři Patrik a Hynek Hradečtí z Domažlic a ti jsou opravdu skvělí.

A co další doprovodné akce?

Ani letos nebude chybět jarmark, těší mě, že nás za něj chválí, protože se ho opravdu snažíme udržovat v tom staročeském duchu. Dál bude k vidění výstava hasičského záchranného sboru Škoda Auto, představí tu své automobily a jejich plné vybavení.