„Radši se na to ani nedívám. Přijde mi to při takové akci nedůstojné a nemorální," sdělila starší žena, která si s dalšími desítkami lidí přišla připomenout 97. výročí vzniku samostatného Československa.

„Jsem ráda, že moje vnučka ještě neumí číst. Nevím, jak bych jí to vysvětlila," poznamenala žena, která na protější autobusové zastávce držela za ruku pětiletou holčičku v červené bundě.

Magistrát, který sídlí jen několik metrů od památníku, nápis zaznamenal, avšak do státního svátku neodstranil. „První nápis na pomníku se objevil už před několika týdny. Ten jsme odstranili, ale bohužel zanedlouho se objevil nový," vysvětlila Hana Koišová, tisková mluvčí mladoboleslavského magistrátu.

První nápis odstranil sochař

O smazání prvního nápisu se postaral sochař Michal Moravec, z jehož dílny celý legionář pochází. Podle Hany Koišové bylo důležité, aby nápravu provedl právě on. Nehrozilo tak, že by byl kámen památníku poškozen špatným zásahem.

Dnes už čtyřpísmenný nápis na soše naštěstí nenajdete. Po slavnostním aktu magistrát zaúkoloval společnost Compag, která se stará nejen o stav městského mobiliáře. „Podle předběžného odhadu se tentokrát jednalo o křídu, takže kámen půjde očistit," dodala Hana Koišová.

Její slova potvrdil i jednatel Compagu Miloslav Neuman. Ten nad celým vandalským činem kroutí hlavou. „Neslušného nápisu jsem si všiml ve středu a hned jsme začali řešit jeho odstranění. Šlo to poměrně snadno. Použili jsme přípravek na bázi ředidla," popsal Miloslav Neuman. Náklady na vyčištění se tak pohybovaly v řádu několika korun. Morální hodnota je ale nevyčíslitelná.

Vandal odcizil i řetěz

„Nevím, co lidi k takovému jednání vede. Podobnou zkušenost mám ale i z náměstí Míru. Neznámý pachatel nám tam odcizil řetěz, který odděluje chodník od hlavní komunikace. Když jsme ho doplnili, vydržel tam týden. V tomto případě jde o vyšší škodu než je nápis na pomníku legionáře," dodal Miloslav Neuman.

Nápis vadil i mladoboleslavské obci legionářské, jejíž členové stáli kolem památníku čestnou stráž. „My, když takové akce organizujeme, vždycky několik hodin předem si místo obhlédneme a případně douklidíme, pokud vidíme nedostatky. Mrzí nás, že nápis kazil důstojnost okamžiku," zhodnotil Jan Juřena, jednatel Jednoty Mladá Boleslav.