Mladá Boleslav, Praha, Region - Nemocniční akciové společnosti chce středočeský hejtman zrušit. Když se nezmění v neziskovou nemocnici, budou příspěvkovou organizací

Taktiku „rozhodujte si, jak chcete, my si víme rady“ uplatňuje tým středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) nejenom ve vztahu k Městskému soudu v Praze, na jehož rozhodnutí zapovídající proplácení vybraných regulačních poplatků za položku na receptu reagovaly lékárny krajských nemocnic zavedením třicetikorunových slevových kuponů. Také ministerstvo zdravotnictví má nyní poznat, že co se Rathovým lidem nepodaří jednou cestou, zkusí dosáhnout oklikou.

Alespoň tak lze vyložit návrh na zřízení příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, který středočeští radní schválili v pondělí. Jde totiž o reakci na fakt, že ministerstvo odmítlo Rathovu žádost na zapsání středočeské neziskové nemocnice do (prozatím zcela prázdného) rejstříku neziskových nemocnic a poukázalo na chyby, které podle právních expertů ministerstva tato žádost obsahuje.

Právě v neziskovou nemocnici se podle představ Rathovy administrativy mají přetransformovat dosavadní nemocniční akáciové společnosti v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi, Příbrami a Benešově.

Místo neziskovky příspěvkovka?

Rathovi lidé sice promptně poslali na ministerstvo opravenou žádost – v pondělí si ale zamýšlené rušení nemocničních akciovek „pojistili“. Když z nich nepůjde udělat neziskovou organizaci, dostanou tedy podobu příspěvkové organizace kraje. A to zřejmě již od pololetí.

„Vzhledem k obstrukcím ze strany Ministerstva zdravotnictví, které zápis o zřízení veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení provázejí a je tak oddalován jeho vznik a fungování, je jako nouzové řešení navrhován vznik příspěvkové organizace,“ vyloučil všechny pochybnosti hejtman Rath.

Hodlá tak udělat dlouhý nos na současné vedení resortu, jehož je stínovým ministrem. Předpokládá totiž, že do zřízení příspěvkové organizace mu ministerští úředníci nebudou mluvit, neboť takový krok je plně v kompetenci orgánů kraje. A v krajském zastupitelstvu mají sociální demokraté podporovaní komunisty pohodlnou většinu, která jim umožní proradit cokoli. Hlasovat se bude již 25. května.

Cílem je dohlédnout na hospodaření

V případě že by později uspěla žádost o ustavení neziskové nemocnice, jejíž zřízení stále zůstává Rathovým cílem, nebude podle představ krajských radních sebemenší problém – v budoucnu by prý byl možný převod této příspěvkové organizace na veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení. Nemocnice ve formě neziskovky považuje Rathův tým za ideální – a jak řekl hejtman Deníku, tato forma by potěšila i zdravotní sestry a řadové lékaře, kteří jsou v krajských nemocnicích zaměstnáni. Přinesla by jim prý asi třítisícové zvýšení platu.

Hlavním přínosem spojení pěti dosavadních akciových společností pod jeden celek (ať už v podobě příspěvkové organizace, nebo neziskové nemocnice) ovšem podle Ratha má být možnost zavádět kroky, které zavedou standardy hospodaření podle představ současné sociálně demokratické krajské vlády. Mělo by to prý omezit plýtvání penězi a přispět k boji se zadlužením nemocnic i k lepšímu plánování poskytování zdravotní péče.

„Vytvoření jediného zdravotnického zařízení považuje vedení kraje za jedinou cestu k dostupnému, kvalitnímu a ekonomicky stabilnímu zdravotnictví v regionu,“ shrnula představy Rathova týmu mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.

„Dojde k centralizaci nemedicínských provozů a centrální nákupy zásob i služeb sníží ceny. Bude také možné využívat mimořádně kvalifikované zdravotnické pracovníky na území celého kraje,“ shrnula předpokládané výhody s dodatkem, že hospodaření zdravotnického zařízení v podobě příspěvkové organizace bude probíhat pod dohledem zřizovatele.

Narážela tím na četné Rathovy výtky na adresu svých předchůdců pod vedením ODS, kteří podle nynějšího hejtmana nezabránili například nevýhodným pronájmům výnosných nemocničních provozů jako jsou dialýzy, dále umožnili uzavření velmi nevýhodné na praní prádla v kladenské nemocnici, rovněž v Kladně byl zakoupen ozařovač na léčbu rakoviny, který musí zahálet, protože přístroj není kam umístit (nebyla totiž včas postavena speciální odstíněná kobka, mimo niž nemůže fungovat). A asi největší rozruch vyvolalo vyplacení milionových zlatých padáků bývalému vedení nemocnice v Benešově – byť podle policie v souladu se zákonem.

Bude-li neziskovka, zapomeňte

Potíže Rath nevidí ani v případě, že by v nejbližších týdnech na ministerstvu uspěla jeho žádost o zřízení neziskové nemocnice. V takovém případě se prostě na přípravy ke zřízení příspěvkové organizace zapomene – a z pětice nemocničních akciovek by se rovnou stala neziskovka.

„Pokud ministerstvo do 1. června zapíše Veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení Středočeského kraje do registru, tato navrhovaná příspěvková organizace zůstane prázdná – a následně bude rozhodnuto, zda bude využita k jiným účelům, či zda bude navrženo zastupitelstvu její zrušení,“ vysvětlila předpoklady pro tuto variantu mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.

Právníci mají o čem dumat

Jen těžko lze předvídat, jak nejnovější nápad hejtmana Ratha zamotá hlavu právníkům, kteří svádějí bitvy kolem regulačních poplatků a slevových kuponů v krajských lékárnách (soukromníci je označují za nekalé praktiky konkurenčního boje a uvažují dokonce o tom, že by se domáhali náhrady škody v podobě ušlého zisku). Zdá se ale, že se zánikem nemocničních akciovek neboli obchodních společností by padl Rathův argument, že slevy poskytují ze svých prostředků jednotlivé nemocnice, a to bez přímé vazby na rozpočet kraje – přičemž zlevnit zboží je výsostným právem kteréhokoli obchodníka.