Letošní Bohemia Rally Mladá Boleslav 2024 se uskuteční již 13. a 14. července. Slavnostní start posádek proběhne v sobotu 13. července v 11:30 na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi. Závod je rozdělen na dvě etapy, které dohromady měří 484 kilometrů, z toho 148 kilometrů tvoří rychlostní zkoušky.

Fotogalerie: Rozpis Rally Bohemia 2024

Supererzeta odstartuje na autodromu v Sosnové v sobotu od 18:30. „V neděli je zařazena i polookruhová rychlostní zkouška Kvítkovice. Dominantní pak bude více jak dvaadvacet kilometrů dlouhá erzeta Radostín, která může v závěru soutěže pořádně zamíchat pořadím,“ uvádí na webu Rally Bohemia.

Fotogalerie: Rally Bohemia Veteran Mladá Boleslav v sobotu 2. července 2022

Servisní areál i fanzóna budou jako obvykle na letišti v Hoškovicích. Zde bude k dispozici kryté posezení a občerstvení, výsledkový servis, rozhovory z cílů rychlostních zkoušek a mnoho dalších zajímavostí z trati.

Pro zájemce budou připraveny i profesionální rally simulátory Škoda RallySim, které si budou moci vyzkoušet v sobotu a v neděli ve Škoda fan zóně na Komenského náměstí v Mladé Boleslavi. Nejrychlejší jezdec vyhraje spolujízdu v soutěžním speciálu Škoda Fabia RS Rally2.

Rally z pohodlí domova

Vyznavači e-sportu se právě zúčastňují Bohemia E-sport Virtual Rally. První etapa proběhla od 3. do 6. července, další se chystá na 7. - 9. července. „Letos se soutěž uskuteční s dvanácti rychlostními zkouškami a 136 ostrými kilometry, čímž věrně kopíruje reálnou Bohemia Rally Mladá Boleslav. Zásadní novinkou letošního ročníku je premiéra nové rychlostní zkoušky Skalsko – Vinec, která slibuje napínavé momenty a výzvy pro všechny soutěžící,“ dodává Victor Trnka, který soutěž připravuje a je jejím garantem. Vítězové obdrží unikátní trofeje.

Fotogalerie: Rallye Bohemia 2022 Mladá Boleslav

Závodu se zúčastní i veteráni

Bohemia Veteran, třetí ročník závodu, který předskakuje světoznámé Rally Bohemia, započne v sobotu 6. července. Na závod o délce 190 kilometrů se první posádka vydá už v 9:30 od liberecké radnice. Pokud vše půjde hladce, v cíli by měla být v 15:30. O dvě hodiny později budou vyhlášeny nejlepší týmy. Trasa zatím není známa, bude předána posádkám až před začátkem akce. Ví se však, že povede i legendárními úseky Rally Bohemia a Rally Škoda, a to za běžného silničního provozu.

Kategorie jsou vypsány podle roku výroby automobilů. Utkají se tak mezi sebou vozy z let 1945-1960, 1961-1975, 1976-1985 a Rally Legends z let 1986-2005.

O vítězství nebude rozhodovat pouze rychlost. Jezdci pojedou podle šipkového itineráře a po cestě musí plnit úkoly, za něž, pokud neuspějí, budou inkasovat trestné body, které rozhodnou o pořadí. Trestné body budou udělovány i za porušení pravidel silničního provozu. Navíc budou mít některé týmy šanci získat speciální ceny, například za nejzajímavější vůz dle pořadatelů či diváků. Posádky se také utkají o ceny Pohár Mladé Boleslavi a Pohár Škoda Muzea.

Nebudou chybět ani vozy s alternativním typem pohonu

Soutěžit mezi sebou budou i jezdci ve vozech s alternativními typy pohonu. Ve dnech 12. - 14. července se uskuteční Bohemia Eco Energy Regularity. “Pro zájemce jsme připravili téměř šest set kilometrů trati na nichž bude čtrnáct náročných měřených úseků pravidelnosti. Ty budou tvořit dohromady více jak 320 kilometrů a nebude chybět ani úsek na autodromu v Sosnové. Tratě budou vedeny na Kokořínsku, Liberecku, v Českém ráji a na Mladoboleslavsku,“ sděluje základní informace Marcel Havrda, činovník pro styk se soutěžícími.

Závodit může každý

Poměřit své síly s jezdci rally si mohou zájemci již 13. července od 15 hodin na autodromu v Sosnové. „Se svým vozem můžete odstartovat do rychlostní zkoušky na autodromu v Sosnové u České Lípy v podobě, jak ji absolvují posádky rally. Tyto jízdy můžete uskutečnit v sobotu 13. července odpoledne a budou plně bezpečnostně zajištěny,“ přibližuje ředitel Bohemia Rally Mladá Boleslav 2024 Petr Pavlát na webu Rally Bohemia. Podmínkou je jízda ve vlastním vozu, běžném či závodně upraveném, a použití ochranné přilby i bezpečnostních pásů. Výsledky budou vyvěšeny na webu pořadatele.

Start Rally Bohemia 2023 v Mladé Boleslavi. | Video: Michal Bílek