Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řady městské policie se rozšíří, ve hře je také kamerový systém

Kosmonosy - Zastupitelé rozhodli o zvýšení počtu strážníků na devět, ovšem v delším časovém horizontu

14.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Nedostatečná kapacita městské policie je ve městě dlouhodobě ostře sledovaným tématem. Fakt, že během noci je město chráněno proti vandalům, výtržníkům a dalším pochybným existencím pouze státní policií, která svou pozornost zaměřuje spíše na ulice větší a tedy rizikovější Mladé Boleslavi, vedl v Kosmonosech k rozpoutání debaty o budoucnosti této instituce.

V průběhu podzimu se dokonce hovořilo o možnosti jejího zrušení. I to byl jeden z radikálních návrhů řešení. Když nám její kapacita nestačí, proč ji rovnou nezrušit a neušetřit?

Zastupitelstvo města si nechalo připravit několik možných variant budoucnosti jednotky strážníků a na posledním letošním zastupitelstvu jednu z nich vybralo.

Nezvolilo však navýšení stavu o dva strážníky na celkový počet šesti mužů, jak navrhovala rada města, nýbrž zásadní navýšení a to na devět lidí.

„Městská policie dnes funguje v počtu čtyř strážníků, takže je nesmírně obtížné zajistit služby v problematických časech, jako jsou pátky a soboty. Z toho důvodu nyní hledáme koncepční řešení, na základě kterého bychom službu rozšířili na 24 hodin denně. V současném značně omezeném počtu to není možné," uvádí starosta Miroslav Vaněk.

Maximální navrhovaný počet byl zvolen proto, že i při rozšíření jednotky na šest mužů by měsíčně zůstalo služebně nevykryto 180 hodin, tedy víc než jeden celý týden.

Dokladem nevyhovujícího obsazení strážnice jsou dvě žaloby, kterým v poslední době město čelí.

Dva bývalí strážníci jej žalují, protože nemohli ve službě čerpat přestávky, na které mají ze zákona právo. Nyní se snaží uplatnit nárok na náhrady za nečerpané volno.

V minulosti se řešila také možnost spojení s mladoboleslavskou městskou policií.  Taková dohoda je však i podle jejího ředitele Tomáše Kypty  vyloučená. Ani Mladá Boleslav nemá dostatečné kapacity a jen obtížně rekrutuje nové schopné lidi.

Vybuduje město kamerový systém?


Kromě rozšíření personální základny městské policie je v Kosmonosech ve hře také zřízení městského kamerového systému, jenž by strážníkům umožnil pracovat operativnějším způsobem.

„V tuto chvíli je to pouze možnost. Byl jsem pověřen zpracovat koncepci kamerového systému a zároveň do konce roku 2014 doplnit městskou policii do plného stavu," pokračuje Vaněk.

Lhůta, která se může jevit jako dlouhá, byla zvolena po diskusním příspěvku velitele městské policie Kosmonosy, který připomenul dlouhodobý problém spojený se získáváním nových strážníků.

Pro městskou pokladnu bude po doplnění stavů městská policie znamenat roční výdeje 4,5 milionu korun. V letošním roce to byly zhruba 2 miliony. Zřízení kamerového systému v částce zahrnuto není.

„Protože sousední městská policie v Mladé Boleslavi má daleko větší základnu, vytlačuje problémové lidi k nám, kde zatím nebylo možné zajistit nepřetržitou službu. Rozšířením kapacity naší městské policie bychom tomu chtěli zabránit," uzavírá optimisticky starosta Vaněk.

Autor: Martin Weiss

14.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení