Co vše je možné objevit v Národní přírodní památce Radouč Mladá Boleslav? Chráněné druhy živočichů, vzácné druhy rostlin, ledničky, mrazáky, PET lahve, pneumatiky, lahve od piva a vína, žehlící prkno, starou kuchyňskou linku, sedačky od aut, hrnce…

„Našli jsme tu i historicky cennou vojenskou tornu, která skončila v kosmonoském muzeu. A také dokonce vysvědčení jednoho třeťáka. Měl samé čtyřky,“ vzpomíná na předchozí ročníky úklidu předsedkyně Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Klenice Milada Vrbová.

Dobrovolníci naplní každoročně na Radouči zhruba polovinu velkého kontejneru. „Každý účastník naplní velký pytel nepořádkem. Dohromady to dělá nějakých jeden a půl tuny odpadků,“ spočetla Vrbová.

V sobotu se na Radouči sešlo 36 dobrovolníků, převážně žáků a žákyň mladoboleslavských základních škol. V minulých třech ročnících nasbírali vždy půl velkého kontejneru, tedy asi 1,5 tuny odpadků. Tentokrát to bylo méně. „Naplnili jsme asi čtvrtinu kontejneru. Je vidět, že tyto akce zabírají. Příště asi změníme lokalitu, možná půjdeme uklízet na Chlum. Jednou už jsme tam za dopoledne nasbírali tři tuny odpadků,“ řekla Vrbová.

Lidé uklidili hlavně stráň nad Jizerou, z části pak les a plošinu Radouče. „Radouč je přece jen rozsáhlá oblast, takže během půldenního úklidu není v našich silách uklidit ji celou,“ vysvětlila Vrbová. Po úklidu měla ZO ČSOP Klenice, která akci pořádala, připravenou pro dobrovolníky odměnu. Tou bylo nejen opékání vuřtů na ohni, ale i odborná přednáška ekologa Václava Petříčka z Kosmonos o fauně a flóře Radouče.

A jaký byl závěr úklidu? „Zjistili jsme, že nám někdo ukradl dvoje hrábě,“ uzavřela Vrbová.