26 zaměstnanců Magistrátu města Mladá Boleslav dostane v únoru výpověď z organizačních důvodů. Další desítky lidí odejdou do konce roku. Některé zaměstnance totiž čeká neprodloužení smlouvy na dobu určitou, odchod do důchodu, nebo na mateřskou dovolenou. Za tyto úředníky se již nebude přijímat náhrada.

Úspory a méně peněz od státu

Zastupitelům to ve čtvrtek po jejich dotazech potvrdil primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). Radnice podle něho najíždí na nutné úspory po vzoru dalších českých měst. „Jednak provádíme optimalizaci a jednak máme informace, že letos dostaneme na výkon státní správy o cca 12 milionů korun méně,“ sdělil Nwelati.

O tom, že se někteří úředníci teď musejí bát o práci, se hovoří už několik týdnů, média i veřejnost však zatím spekulovala nad tím, kolik lidí vlastně odejde. A úplně jednoznačnou odpověď nedostali ani zastupitelé. „Mě zajímá, kolik lidí celkem bude muset skončit, nejen to kolik lidí dostane výpověď. To je zavádějící údaj,“ žádal informace zastupitel Karel Horčička (ČSSD).

Podle primátora ale zatím nelze přesně odpovědět.„Určitě 26 lidí dostane výpověď z organizačních důvodů, další lidé navíc odejdou během roku po skončení smluv, do důchodu a na mateřskou. Zrušíme také dlouhodobě neobsazená místa,“ dodal ke konci Nwelati. Celkem tedy jde až o 60 pozic. Podle tajemnice úřadu Marie Zajíčkové se s rozdáváním výpovědí začne ještě v únoru, projednat by je měla rada města na svém zasedání v polovině měsíce.

Platy zůstanou a popletený audit?

Rozhodnutí města je překvapivé vzhledem k tomu, že primátor na podzim slíbil úředníkům, že nepřijdou o část platu tak, jako státní úředníci. „A to jsem také dodržel. Rozhodli jsme se, že zaměstnanci, kteří pracují velmi dobře, nadstandardně, zůstanou a zůstane jim i plat,“ podotkl Nwelati. Největší „přezaměstnanost“ je podle něho například na živnostenském odboru. „Paradoxní je, že město Jihlava, které má více obyvatel než my, tedy 50 tisíc, tak má na živnostenském odboru 15 úředníků a Mladá Boleslav jich má 21,“ řekl Nwelati.

Rovněž paradoxně pak zní informace, že na oddělení proběhl nedávno audit, který ale naopak doporučil městu, aby jednoho úředníka přidalo. „To ukazuje něco o kvalitě toho auditu,“ uzavřel Nwelati.