Ten podrobné zhodnocení stavu dřeviny a návrhy opatření zašle v první polovině listopadu. Strom je však už nyní nestabilní a vedení města vyzývá kolemjdoucí, aby se z bezpečnostních důvodů k němu nepřibližovali.

V současné době je dřevina ohraničena páskou. „Žádáme občany, aby se k tomuto stromu nepřibližovali a respektovali ohraničené území, protože stav dřeviny je nestabilní. Následně budou provedena taková opatření, aby dřevina mohla na místě ještě případně nějaký rok setrvat, ale i nadále se bude jednat o dřevinu provozně nestabilní,“ uvedla Šárka Charousková, mluvčí magistrátu.

Škoda Fabia čtvrté generace.
Jeden titul nová Škoda Fabia získala, o další bude usilovat

Vzhledem k velikosti stromu a jeho významu v parku byl ve středu k posouzení stavu přizván Jiří Rozsypálek z Mendelovy univerzity v Brně. Potvrdil, že houba, která strom napadla, je vějířovec obrovský.

Jedná se o dřevokaznou houbu napadající listnaté stromy především na kořenech. Infekce vniká do stromu přes poraněné kořeny a náběhy. Často nejsou na dřevinách znát žádné symptomy prosychání koruny, plodnice nevyrůstají každým rokem, hniloba je nejintenzivnější v místě pronikání a hrozí vysoké riziko vyvrácení dřevin.