Pro 17 obcí na severu okresu včetně Březiny, Žďáru nebo Bosně platí od minulého týdne, kdy byl na okraji Turnova potvrzen výskyt ptačí chřipky, zvláštní veterinární opatření. Chovatelé se obávají o svou drůbež a kvůli zrušeným výstavám přicházejí o výdělek.

Bakovští chovatelé probírali virus a jeho šíření na svém nedělním setkání. Přestože každý doufá, že se právě jeho zvířatům nemoc vyhne, jsou smířeni s možností, že v případě nákazy přijdou o celá hejna.

Svou novoroční výstavu Bakováci ještě stihli. Pouhé tři dny po ní, tedy 10. ledna, však začal platit celoplošný zákaz pořádání výstav, burz a trhů ptactva. „Našich chovatelů se dotklo zrušení středočeské krajské výstavy v Lysé nad Labem. Řada z nás si nechává kvalitní zvířata právě na tuto výstavu, jelikož je zde pořádána meziokresní soutěž a jedná se o prestižní záležitost s možností finanční výhry pro okresní organizaci. Také je zde velké množství zvířat k prodeji. Právě o možnost prodeje chovatelé díky zrušení výstavy přišli," komentuje situaci Petr Cach, předseda bakovských chovatelů.

„Drůbež máme zavřenou a krmíme jen uvnitř bez možnosti přístupu venkovního ptactva. Strach mám asi jako každý chovatel a doufám, že se nám zde nákaza nerozšíří," říká Blanka Bajerová, chovatelka slepic.

Také v Dobrovici, tradiční baště chovatelů, nemají kvůli možnosti onemocnění zvířat chovatelé lehké spaní. Ti, kterým to podmínky umožnily, už dříve své svěřence připravili o možnost pohybu pod širým nebem.
„Naše základní organizace zatím k žádným mimořádným opatřením přistupovat nemusela. Poslední výstavu jsme měli 7. ledna a další bude 18. března. Pokud by nákaza postoupila blíže k nám a dostali bychom se do ochranného pásma, budeme muset zvážit, zda výstavu zcela zrušit či zrušit výstavu drůbeže a vystavovat jen králíky. Snad k tomu ale nedojde," vyslovuje přání Hana Heršálková, členka ZO Českého svazu chovatelů Dobrovice.
V boji proti rozšiřování ptačí chřipky už bylo během aktuální vlny vybito dvacet tisíc kusů ptactva.