Sexuální obtěžování na sítích podle ní následky může mít a nemusí. Záleží na primární podpoře z rodiny, na tom, kolik je dítěti let a na jeho sebevědomí. „Nejdůležitější je, abychom to dítě neobviňovali a nedělali z toho ještě větší aféru. Dítě ví, že to nemělo dělat,“ poznamenala psycholožka.

Podstatou predátorství je podle expertky manipulace. Dítě je navíc ve věku, kdy se tomu neumí bránit. „Pokud nastoupí rodiče s tím, že to nemělo dělat, tak zažívá další hrůzu ještě od rodičů,“ vysvětlila Vieweghová.

Ovlivnit to pak může psychosexuální vývoj, problém s důvěrou k lidem nebo k opačnému pohlaví. „Netýká se to jen holek, ale také kluků, obětí se může stát jakékoli pohlaví. I kluky je potřeba vést, že mohou být sexuálním objektem, protože na to se trochu zapomíná,“ zdůraznila psycholožka.

Vieweghová také narazila na předchůdce filmu V síti a názvem Seznam se bezpečně. „Připadá mi zajímavá proměna predátorů, protože v předchozím filmu se vydávali za někoho, kým nejsou a potřebovali být trochu inteligentní, dneska jim je to už trochu jedno, jsou pod svojí identitou, jsou ochotní se setkávat, posunulo se to do roviny, kde pachatel ví, že se mu nic nemůže stát,“ dodala psycholožka.

Trochu jinak věci vidí Renata Nekolová, která působí jako psychoterapeutka na boleslavské Lince důvěry. S klienty je v denním kontaktu a podává jim pomocnou ruku jako první.

close Psychoterapeutka Renata Nekolová radí, jak 'přežít' vysvědčení. info Zdroj: Deník/ Lucie Růžková zoom_in „Většinou se na nás obracejí rodiče, někdy prarodiče mladistvých - anonymně - často se stydí o tomto problému hovořit. Chtějí přesný návod k řešení, ale moc se jim nechce spolupracovat při prevenci těchto jevů," vysvětlila Nekolová,

Rodiče by se podle odbornice měli včas o tuto problematiku zajímat. V rodině by měla být jasně nastavená pravidla chování dítěte, otevřená komunikace mezi rodičem a dítětem, citová vazba, pochvala, povzbuzení, dostatek času pro dítě. Podpora soudržnosti rodiny, podpora v sebejistotě, zodpovědnosti, vhodném sebeprosazení. Uplatňování vhodného žebříčku životních hodnot, podpora dítěte ke koníčkům a zájmům. Přiměřené nároky na dítě ve školních výsledcích, volnočasových aktivitách a podobně.

„Oběti internetových predátorů mohou mít problémy a potíže v oblasti psychického i fyzického zdraví. Mohou mít problémy v partnerských vztazích a v mezilidských, protože bývá poznamenáno sebevědomí, narušená důvěra v lidi obecně, je tam větší pravděpodobnost v důsledku traumatu úniku k drogovým a jiným závislostem," zdůraznila psycholožka.