Dvacetiletá Kristýna Městská měla dobrou práci, byla zamilovaná a chtěla mít ve dvaceti své vlastní bydlení. Proto se rozhodla zadlužit a vzala si s přítelem hypotéku. Idylka skončila, když se vztah rozpadl a ona vyměnila práci za jinou, mnohem hůře placenou. Kristýně zbyly dluhy, rozestavěný dům a oči pro pláč.

Podle šéfky mladoboleslavské linky důvěry Renaty Nekolové jde o typický příklad: „Dnešní společnost je postavená na hromadění majetku a honbě za co nejvyššími výkony. Zvláště mladí lidé a psychicky neodolní jedinci tomuto tlaku často podlehnou. Chtějí mít všechno hned a když na to nemají, půjčí si. Nad důsledky se většinou zamýšlí, až když je pozdě.“

Podle Nekolové mohou vést dluhy a s nimi související tlak na udržení pracovní pozice k velkým psychickým i fyzickým potížím. „Na lince důvěry pomáháme například lidem, kteří pracovali na vysokém manažerském postu a díky vysokému platu si mohli vzít vysokou hypotéku. Najednou už ale nebyli schopni pracovní vypětí zvládat a v práci zůstavali jen proto, aby byli schopni splácet úvěr.“

Dluhy a s nimi spojené neustálé napětí mohou vyvolat obrovský stres, který může mít vliv na vnitřní orgány. „V krajních případech lze z neustálého psychického tlaku dokonce onemocnět rakovinou,“ říká Nekolová.

V případě Kristýny Městské to s dluhy naštěstí dopadlo dobře. „S přítelem jsme se nakonec dohodli a hypotéku splácí on,“ říká.

Psycholožka: Lidé jsou kvůli dluhům často na pokraji zhroucení

Zadlužován domácností se v České Republice stává velkým problémem. O jeho psychických dopadech jsme si povídali s psycholožkou Renatou Nekolovou.

Proč se vlastně lidé zadlužují?

Dnešní doba klade na každého extrémní nároky. V práci je na spoustu lidí vyvíjen extrémní tlak. Lidé na sebe proto kladou velké nároky i v osobním životě. Chtějí mít všechno hned, a proto si půjčují. Nad důsledky svých rozhodnutí přitom většinou neuvažují, a když začnou, bývá už pozdě.
Přijde mi šílené, když vidím různé nabídky půjček a podobně. Lidé si prostě nedokážou spočítat, jestli to finančně zvládnou a kolik je to bude stát. Měli by si uvědomit, že nic není zadarmo.

S jakými lidmi se v souvislosti s dluhy v poradně setkáváte?
Velké zkušenosti máme s gamblery. Pod vlivem závislosti a alkoholu se dostali do velkých dluhů. Dlouho o tom mlčeli, až to na ně najednou prasklo. Půjčují si na dluhy způsobené vlivem závisloti a zadlužují se stále dál.

Jak jim pomáháte?

V první řadě je třeba je psychicky stabilizovat. V rámci následné služby jim dáme kontakty na poradce, snažíme se je zkontaktovat i s právníky. Většinou jsou ve velké krizi a my jsme první, na koho se obrátili. Snažíme se jim pomoci, ale zlepšení jejich situace vyžaduje především velké a dlouhodobé úsilý z jejich strany.

Kam až takové dlouhodobé přepínání organismu vede?

Neustálé napětí vyvolává stres, který může mít vliv na vnitřní orgány. V krajních případech lze z neustálého psychického tlaku dokonce onemocnět rakovinou. Ne nadarmo se říká, že rakovina je nemoc ducha.