Kromě Mnichovohradišťska byly vybrány i oblasti Příbramska, Mělnicka a Benešovska. Pokračující projekt Českého rybářského svazu podpořili krajští radní loni v září a schválili poskytnutí dotace ve výši 150 000 korun na nákup násady. Už v říjnu pak byly tisíce  pstruhů vypuštěny nejdříve do říček Mohelka a Zábrdka na Mnichovohradišťsku a posléze do potoků potoků a říček u Týnce nad Sázavou, na Benešovsku, Příbramsku a Hořovicku.

Opakované vysazení násady je klíčové

Že možnou cestou k záchraně pstruhů je právě opakované vysazení nové násady, připomněla tento týden v souvislosti s aktuálním vypouštěním ryb do středočeských říček krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková. „Právě touhle cestou se vydal Středočeský územní svaz Českého rybářského svazu ve spolupráci se Středočeským krajem. V regionu je několik vhodných lokalit, kde by nová populace pstruha měla dobře prosperovat. Dohromady bylo vypuštěno zhruba 11 000 kusů pstruha,“  shrnula.

Finále středočeského tanečního poháru, Mladá Boleslav, úterý 23. května.
Obrazem: Mladoboleslavský Dům kultury patřil účastníkům finále tanečního poháru

Podle webu Středočeského kraje byly lokality vybrány s ohledem na vhodné podmínky. Tou nejdůležitější je celoroční dostatek vody. „Ideální stav každé vyvážené populace spočívá v zastoupení všech věkových ročníků daného druhu. Rybáři proto postupně během několika let vysadí roční a dvouletou násadu o minimální kusové velikosti 15 centimetrů,“ píše se na webu s tím, že by mělo dojít k vytvoření reprodukceschopného generačního hejna pstruha obecného potočního.

Jana Skopalíková dodala, že Středočeský kraj spolupracuje na zachování populací původních druhů a vyváženého společenstva ryb dlouhodobě. „V minulých letech se podporovaly populace reofilních ryb, nyní je to pstruh obecný potoční. Věřím, že projekt, který potrvá do roku 2024, přispěje ke stabilizaci a rozšíření tohoto druhu v našem regionu,“ dodala.