Tak to tu ještě nebylo! Mistrovství Evropy ve flyballu se koná poprvé v České republice, a to přímo v Mladé Boleslavi!
Flyball je sportovní disciplína pro psy.

Radka Vítovská, jedna z účastnic mistrovství Evropy, flyball popisuje: „Na povel psovoda, který však zůstává za startovní linií, vyběhne pes na dráhu, překoná čtyři překážky, naskočí na desku boxu, který vystřeluje míčky – tím spustí mechaniku, chytí míček a aportuje ho zpět přes překážky k psovodovi. V okamžiku, kdy první pes z družstva protne cílovou čáru, vybíhá další pes. Vítězí družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy a míčky.

Mistrovství Evropy se uskuteční od 4. do 6. července, vždy od 9 do 17 hodin na mladoboleslavské Krásné louce.

Mladou Boleslav bude reprezentovat tým Adrenalin Flyers, zastoupený členkami Agility Mladá Boleslav, o.s.

Závody ve flyballu jsou napínavé do posledního okamžiku. Potvrzuje to i Radka Vítovská: „Souhra družstva a vzájemná snášenlivost psů jsou ve flyballu mimořádně důležité. Psi se spolu střídají na startovní/cílové čáře a v optimálním případě se míjejí čumák na čumák, přičemž se nesmí vzájemně napadnout. Flyball není pro psí závistivce, kteří nesnesou, když proti nim přibíhá pes s míčkem. Na střídání se dá vyhrát nebo prohrát závod.

Závody družstev bývají velmi napínavé a právě v těchto okamžicích se flyball stává nefalšovaným adrenalinovým sportem. Do poslední chvíle není rozhodnuto, kdo vyhraje, neboť na dráze se může ve zlomku vteřiny stát cokoliv.“

Diváky čeká nejen zábava při pohledu na psí závody, ale i večerní program s tancem i ohňovou show.

Na závody přijedou reprezentatni z celé Evropy – Belgie, Německa, Maďarska, Polska, Francie, Holandska, Rakouska a Itálie.

Historie flyballu


Flyball vznikl kolem roku 1970 v Severní Americe, kde se rychle rozšířil. Získal oblibu především u majitelů hravých, temperamentních psů a u psovodů.
Nový sport spoustu Američanů nadchl, ale až po třinácti letech jeho ukázek a neoficiálních závodů dosáhl tak vysoké úrovně, že došlo na konání samostatných oficiálních závodů.

Pro sjednocení pravidel a zaznamenání těch nejlepších výsledků vznikla v roce 1985 Severoamerická Flyballová Asociace (North American Flyball Association – NAFA), jejíž pravidla jsou základem většiny flyballových pravidel po celém světě.

Flyball se v krátké době rozšířil také do Evropy (zejména Velké Británie, Belgie, Holandska, Itálie a Rakouska), Austrálie i do Jižní Ameriky.
Některé země mají svá vlastní pravidla, ale pro mezinárodní utkání jsou obvykle využívána upravená pravidla NAFA . Pro Evropu jsou vzdálenosti přepočteny ze stop a palců na metry a centimetry.

Flyball u nás

Flyball do České republiky přivezl Antonín Grygar, který se s ním setkal v Belgii při závodech agility. Dva roky za sebou se dokonce při akcích agility konal seriál závodů O pohár Pedigree. Se zánikem poháru však jakoby zanikl i flyball - závody se už téměř nekonaly.