Do podzimních předčasných voleb zbývá měsíc. V pátek a v sobotu 25. a 26. září budeme opět rozhodovat o budoucnosti České republiky.

Jak se na nadcházející volby připravují prvovoliči? Půjdou vůbec k volbám? Jaké mají preference? To jsme se zjišťovali v našem malém průzkumu.

Tentokrát jsme se zaměřili na specifickou skupinu studentů gymnázia, respektive studentů Gymnázia dr. Josefa Pekaře, a v jedné třídě provedli dotazníkový průzkum. Pro malý počet respondentů chápejte průzkum pouze jako orientační.

Drtivá většina dotazovaných studentů, které v aktuálním školním roce čeká kromě prvních voleb také maturita, ještě není zcela rozhodnutá, komu dát svůj hlas. Vybraného kandidáta mají z celé třídy pouze jednotlivci.

Většina třídy (zhruba  80 procent) je rozhodnuta, že do urny vhodí hlas některé ze stran na pravé straně politického spektra. Někteří však uvádějí, že jak pravicová, tak levicová politika s sebou nesou klady i zápory.

Zhruba stejné zastoupení mají v rámci zkoumaného vzorku lidé, kteří budou volit stejně jako jejich rodiče, i ti, kteří se svým hlasem budou ve svém nejbližším okolí vymykat. Nelze tedy říci, že děti přebírají názory svých rodičů, ani že se proti nim bouří.

Pozoruhodný je rovněž fakt, že žádný z dotazovaných nehodlá využít možnosti preferenčních hlasů, tedy takzvaného kroužkování.

Dotazníkové šetření hodláme v nadcházejících týdnech opakovat na další skupině voličů.