„Školní rok skončí, děti se rozjedou na prázdniny, ale učitelé většinou ještě několik dní do školy docházejí, aby dokončili to, co potřebují. Pak teprve odejdou na zasloužený odpočinek," uvádí Jitka Houštecká, ředitelka mladoboleslavské 8. základní školy, na pravou míru rozšířenou představu, že všichni učitelé mají přes celé léto nohy na stole.

„Navíc jim dva týdny trvá, než si zvyknou na nový režim, a poslední dva srpnové týdny už zase přemýšlejí nad přípravami," dodává.

Ona sama z dvouměsíčního volna tráví mimo školu pouhé dva týdny. A letos ani ty ne. Kvůli několika investicím, na které bylo třeba dohlédnout, do školy docházela i během dovolené.

Prázdniny jsou totiž na všech školách z pochopitelných důvodů obdobím, kdy lze provádět bez zbytečných komplikací nutné opravy, výměny zařízení nebo v posledních letech velmi frekventované výměny oken.

Nové tabule, kamery i zvonění

„U nás bylo třeba dohlédnout například na instalaci nových bezpečnostních kamer, protože z šatny mateřské školy se opakovaně ztratilo oblečení, dvou nákladných interaktivních tabulí, výměnu vodovodních trubek, malování, ale také na nahrání nové melodie do školního rozhlasu klasické zvonění jsme opustili před dvěma lety a písničku, která hlásí konec hodiny si od té doby může vybrat třída, která uspěje ve školní soutěži," líčí, co všechno se ve škole přes léto odehrávalo, ředitelka.

Myšlenka, že by se vedení školy, ekonomka, školník nebo domovník v červenci sebrali a vrátili se až na začátek září je zkrátka nemyslitelná. A to ještě nebyla řeč o sportovcích, kteří školní sportoviště využívají přes léto a kterým někdo musí odemknout. Školní budova zkrátka nikdy úplně neosiří.

Když procházíme jednotlivými křídly, je ve většině tříd vidět čilý ruch. Učitelům začal v pondělí přípravný týden a nyní dokončují výzdobu a přípravu učebních pomůcek. Na chodbách to podle toho vypadá. Tu a tam se ještě povalují věci, které zatím nedorazily na místo, ale vše už se blíží k cíli. A každý, s kým se dáváme do řeči, je očividně nabitý energií. Odpočatí učitelé se na své žáky opět těší.

„To víte, že se na ně těším. Už od začátku srpna," usmívá se paní učitelka, která dokončuje v jedné ze tříd, kam už v pondělí zasednou noví prvňáčci, přípravy na začátek školního roku. Kolem ní se lavice prohýbají pod množstvím učebnic, sešitů, výtvarných potřeb a drobných dárků, které nastupující žáčci dostávají pravidelně od sponzorů, magistrátu i samotné školy.

„Dnes je nutná pouze aktovka a vybavený penál, vše ostatní prvňáčci dostávají zdarma," upozorňuje Jitka Houštecká.

Kde se tu vzaly učitelky z 5. ZŠ?

V jednom ze školních křídel se setkáváme s několika učitelkami, které, jak vyplývá z hovoru, ovšem nejsou z 8. základní školy. Přesto to vypadá, že mají také přípravný týden.

„Jak jistě víte, na pětce právě probíhá velká rekonstrukce, která zasáhne i do začátku školního roku. Proto jsme sedmi tamním třídám nabídli prostory u nás," vysvětluje Houštecká.

Do školy ve Václavkově ulici tak v pondělí 1. září nezamíří jen bezmála čtyři sta dětí, které sem docházejí běžně, ale ještě první, druhé a jedna třetí třída z 5. základní školy v ulici Dukelské. To bude mumraj. Osmička naštěstí disponuje takovými prostory, že stačilo oprášit starší nábytek a kapacita školy dočasně povyrostla.

Přestože přípravy jsou v plném proudu, někteří učitelé si prý tu a tam najdou chvíli, a pozorují jiřičky a rorýsy, kteří hnízdí na školní budově.

Pokud davy dětí ptáky nevyplaší, budou mít učitelé v hodinách prvouky či přírodopisu k dispozici živé exponáty. A to je příhodné, ústředním tématem celého školního roku bude totiž právě putování naší přírodou měsíc po měsíci.