Nízkoprahový klub – zařízení pro děti od 13 do 19 let v obtížné životní situaci, které jim má pomoci strávit smysluplně volný čas a pomoci v případě, že to bude potřeba, se otevře v Mladé Boleslavi už 1. července ve 12 hodin. Zázemí získal v suterénu budovy na rohu Čechovy a Havlíčkovy ulice.

„Letní provoz bude spíše zkušební, ještě nemáme odhad, kolik klientů k nám bude docházet. Klub má být otevřen v úterky a čtvrtky v létě od 12 do 18 hodin, od září pak od 14 do 20 hodin. Kapacita klubu je zhruba 25 až 30 lidí, v průběhu dne se však jednotlivé skupiny a s nimi i jejich počet budou měnit,“ uvedl zástupce provozovatele klubu, sdružení Proxima Sociale, Jindřich Exner.

Ten také včera představil klub zástupcům magistrátu, městské policie, sdružení Semiramis, Domu dětí a mládeže a dalších organizací při schůzce v Domě s pečovatelskou službou Na Radouči. „V klubu budou přítomni dva instruktoři, kteří dětem mohou poradit, jak řešit jejich problémy. Nejčastěji se potýkají se školou, se svými vrstevníky, učiteli, rodiči, případně se vyrovnávají těžko například s potížemi přímo ve své rodině.

„Kontakt s ostatními boleslavskými institucemi – školami, městem, městskou policií a dalšími je pro nás nesmírně potřebný – můžeme společně sdílet některé důležité informace a předávat si je tak, abychom danému dítěti dokázali co nejlépe pomoci,“ dodal Exner. Přednostně je určen Klub dětem, jež nechtějí nebo z finančních důvodů nemohou navštěvovat jiné zájmové kroužky a tráví volný čas na ulicích. V klubu si mohou posedět, popovídat, zahrát si stolní hry nebo se připravit do školy.

Návštěva je anonymní, nemusí být pravidelná a je zdarma. Instruktoři v klubu připraví pro zájemce individuální program, ale chystají se i na výtvarné dílny, hudební workshopy nebo sportovní turnaje. Do klubu se nesmí vstupovat pod vlivem drog nebo alkoholu. Zakázána je i jakákoli agrese.

Proxima Sociale letos nedostala dostatek financí od státu a kraje. Proto start a následný rozjezd klubu podpořilo město až do konce tohoto roku částkou 200 tisíc korun.