Tato slova si vyslechlo v prostorách mladoboleslavských knihoven na čtyři stovky prvňáčků. Už pátým rokem se konalo pasování dětí, které jim kromě výjimečného zážitku přinese i průkazku do knihovny na rok zdarma. Každé dítě přečtením jedné věty dokázalo, že už umí číst a že se pro něj knihovna může stát vítaným cílem a zdrojem zábavy i poučení.

„Nejde jen o to přilákat děti ke knihám, ale ukázat jim knihovnu jako místo, kde se mohou setkávat a debatovat. Myslím, že je důležité ukázat, že knihovna existuje a mají možnost jí intenzivně využívat,“ uvedla vedoucí pobočky městské knihovny na 9. základní škole Vega Helena Hošková.
Tématem k diskuzi zůstává fakt, zda je kniha ještě pro děti tím pravým nositelem informace v dnešní době dostupné počítačové techniky, internetu a televize. Knihovnice však popírá, že by dnešní děti házely četbu přes palubu.

„Především žáci na prvním stupni se čtení hodně věnují. Mají rádi příběhy i pohádky o stejně starých dětech a v poslední době je velký zájem o interaktivní dětské detektivky. Ale je jasné, že nemůžeme chtít, aby četli rádi všichni ,“ dodává knihovnice a pokračuje: „Když dětem ukážete cestu ke knize, tak ji využijí. Navíc kdo dál studuje, tak se ke knihám vždycky dostane. Ale i v případě, že se člověk vyučí nějakému řemeslu, je důležité neustále získávat nové informace.“