Václav Holas, kurátor sbírkových předmětů a knihovník, naznačil, na co se zájemci mohou těšit a co pro ně v současné době připravují.

„V letošním roce bude všem muzejním expozicím dominovat připomínka 150. výročí pruskorakouského válečného tažení, které prošlo i naším městem," informoval Václav Holas.

K historickému konfliktu došlo 28. června 1866. Tehdy Pruský VIII. armádní sbor generálmajora Herwartha von Bittenfelda obsadil Mnichovo Hradiště, odkud vytlačil jednotky zadního rakouského voje. Okamžiky, které válku doprovázely, ukáže v dubnu expozice, jež organizátoři pojmenovali Via Belli 1866. Aby návštěvníci měli dostatek času ji zhlédnout, potrvá až do června.

Počátky výpočetní techniky

„Mladší generaci pak jistě zaujme výstava mapující počátky počítačů a výpočetní techniky," naznačil další program Václav Holas. Lidé tak během července a srpna budou moci nahlédnout do dob, kdy počítače začaly ovládat svět.

Kromě expozic chystá mnichovohradišťské muzeum také řadu zajímavých přednášek, promítání filmových dokumentů, například o stavbě letního kina, který připomene jeho provoz. Výstavy se dočká i významný regionální malíř Jaroslav Korčák a Jaroslav Procházka. Na prohlídku jejich děl se můžete těšit od září do října.

„Na konci května pak bude naše muzeum hostit konferenci k výročí sesuvu půdy ve Dnebohu, od něhož letos uplyne 90. let," dodal Václav Holas s tím, že nejbližší akce jsou připravené na jaro.

Nebude chybět čtení z cyklu setkání s paměťmi a pamětníky Mnichova Hradiště. Tentokrát přijdou na řadu vzpomínky Františka Mendíka. Na podzim se návštěvníci mohou těšit na tradiční procházku po hřbitově, při které se dozvědí o významných občanech města, jenž jsou zde pochovaní.