Tolik diskutovaná kruhová křižovatka nedaleko bývalého vojenského areálu Vazačka v Bělé pod Bezdězem je po měsících práce konečně otevřená. Včera dopoledne na ní stavbaře již vystřídala první auta.

„Otevřeli jsme křižovatku, která má včetně napojení velký význam pro rozvoj celého města, zejména jeho průmyslové zóny," řekl starosta Milan Lomoz. Nezapomněl podotknout, že přestože on se mohl ujmout nůžek a přestřižení pásky, bere to jako třešničku na dortu, přičemž velkou zásluhu na zrealizování projektu nesou jsou předchůdci. Jmenovitě bývalý starosta Jaroslav Verner a současná místostarostka Jitka Tošovská.

Pracovní příležitosti

Milan Lomoz věří, nově vybudovaná komunikace pomůže nejen stávajícím podnikatelům, kteří již v průmyslové zóně působí.

„Předpokládáme, že by sem mohli přijít další podnikatelé, kteří by vytvořili nová pracovní místa," nastínil starosta . V územním plánu je podél této silnice naplánovaná tak zvaná smíšená zóna.

Netajil se ani tím, že označení uzavřených částí města nebyla stoprocentní. Přesto, jak se zdá, si město ze vzniklé situace vzalo do budoucna patřičné ponaučení. „Drobné komplikace s označením omezení sice vznikla, přesto si každý nakonec cestu do města našel. Až budeme dokončovat průtah Bělou, což je další krajská investice, o uzavírkách občany včas informujeme," slibuje Milan Lomoz. Věří, že omezení budou co nejmenší a co se časového rozsahu týče, pak i nejkratší.

Napojení silnice II/276 na I/38 s odbočovacími a připojovacími pruhy s novou kruhovou křižovatkou měří přes 177 metrů a stavba včetně přeložky vodovodu a sdělovacího vedení vyšla na 9,3 milionu korun. Dotace z regionálního operačního programu (ROP) činila téměř osm milionů, zbytek částky pokryl krajský rozpočet. Zhruba kilometrová obslužná komunikace, kterou je připojený průmyslový areál Vazačka, vyšla na 11,7 milionu s tím, že osm milionů uhradila opět dotace z ROP.

„Investice do dopravní infrastruktury patří k hlavním prioritám ROPu. Čerpání peněz se ale pomalu chýlí ke konci. Za posledních sedm let bylo věnováno na stavbu krajských silnic, místních komunikací a cyklostezek přibližně šest miliard," vyčíslil akce Václav Chytil, ředitel ROP střední Čechy s tím, že z evropských peněz vzniklo pětasedmdesát mostů a kruhových objezdů.

Investici v Bělé pod Bezdězem přivítal i radní Středočeského kraje Karel Horčička. „Kruhový objezd konečně zajistí, aby průjezd křižovatkou byl bezpečný, což byl před tím problém. Řešíme i situaci se spadlým svahem v ulici Mělnická. Doba, kdy se komunikace zprovozní, se zkracuje," vysvětlil krajský radní s tím, že se Bělá v posledních letech významně proměnila.

Multifunkční areál

Kraj buduje také multifunkční areál, což by podle něj mělo vyřešit situaci s bývalým vojenským prostorem Vazačka. „Nedávno jsme schvalovali další rozhodnutí, které se týkalo toho, jak prostor nejlépe vyčistit, aby byl bezpečný," dodává Karel Horčička.

Ministerstvo obrany převedlo bývalý vojenský prostor do vlastnictví města v roce 2007. Bělá následně získané pozemky a stavby nabídla k prodeji podnikatelům, čímž začala vznikat průmyslová zóna. A v územním plánu se i nadále počítá s jejím rozšiřováním. Aby se ale tento krok mohl realizovat, muselo dojít ke stavbě komunikace, která by vedla přímo do areálu, což se teď podařilo. Energetická společnost ČEZ provedla před čtyřmi lety v areálu nové rozvody vysokého a nízkého napětí a vybudovala i trafostanice a nová odběrná místa.