Ten, při kterém se derou slzy do očí, a zároveň má šťastné rozuzlení, se stal čapí rodince na komíně v Pěčicích na Mladoboleslavsku. „Od všímavých obyvatel z Pěčic jsme obdrželi informaci, že na komíně zůstalo uvězněné mládě čápa, které nemůže odlétnout. Ostatní sourozenci se již rozlétli do kraje, ale toto mládě bylo uvězněno za oba dva stojáky zamotané v provázku," říká vedoucí pátecké stanice Luboš Vaněk.

Okamžitě věděl, že pomoc ptákům nebude jednoduché Na druhou stranu se jednalo o čas. Proto se k tomuto kroku okamžitě odhodlal. Sám však na to nestačil. Kromě kolegů musely asistovat také stroje.

K záchraně uvězněného čapího mláděte bylo potřebné přivolat techniku s výsuvnou plošinou.

„Nahoře jsme čápa osvobodili a uklidnili, aby nerozvážně neopustil hnízdo," popisuje záchranou akci Luboš Vaněk, který má již několikaletou praxi.

Vrchol pak paradoxně přišel ve chvíli, kdy se záchranáři vrátili na zem.

„Když jsme se vrátili zpět na zem, dostalo se nám nevídaného zážitku. Jeden z rodičů přilétl na komín vedlejší budovy a hlasitým klapotem zobáku nám poděkoval. Náš dík patří především obyvatelům obce, kteří si čápa v nouzi všimli a nenechali ho svému osudu," dodává vedoucí pátecké stanice.

Nebyli však jediní, kteří potřebovali pomocnou lidskou ruku. Po čápech stanice zachránila ještě trojici králičích sourozenců.

Druhý příběh se odehrál v Poděbradech a v tomto případě jsou někteří lidé naopak v roli bezcitných tvorů, nad jejichž počínáním zůstává rozum stát. Stal se v sobotu.

„Hned brzy ráno jsme obdrželi telefonát od městské policie, že v kontejneru poblíž Finančního úřadu v Poděbradech se nachází tři zakrslí králíci. Někdo je zde naprosto bezohledně vyhodil. Strážníci neváhali a ihned nás zavolali, za což jim také patří dík," líčí počátek události Luboš Vaněk, který z počátku nevěřil vlastním uším. Ze zkušenosti ale ví, že i takové nepříjemnosti se dějí.

Jenže pátecká stanice v současné době není dost dobře vybavena na to, aby se mohla dlouhodobě postarat o takové domácí mazlíčky. Proto králíčky okamžitě pomocí facebookových stránek nabídli případným novým majitelům, kteří by ušatcům už nepřipravili další trauma.

Pochopitelně se zvedla vlna solidarity a lidí, kteří reagovali a byli připraveni si alespoň některého z králíčků odvézt a osvojit, se ozvala celá řada. „Všichni králíčci jsou již v novém domově ve Velimi. Moc děkujeme všem za nabídky, velmi si jich vážíme," dokončuje další příběh s dobrým koncem šéf pátecké stanice.