Hospoda U Kvakoše v Havlíčkově ulici, která stojí v centru Severního sídliště, o zákazníky nouzi nemá. Je to i zásluhou venkovního posezení, kde hledají místa zejména kuřáci. Hustě obydlená lokalita však znamená riziko častějších stížností na rušení nočního klidu. Zahrádka se sice úderem dvaadvacáté hodiny zavírá, kuřáci si pak ovšem chodí zapálit ven, kde si hlasitě povídají. „Stížnosti na hluk bývají,“ přiznává místní obsluha. Zatím to ale naštěstí nikdo z okolních domů nehnal výš. Sousedé jsou prý tolerantní.

Zahrádku provozuje rovněž restaurace Start v ulici U Stadionu. Nezřídka se tam stává, že se hosté o venkovní místa, kterých je nedostatek, dokonce hádají. A není se čemu divit, právě ke Startu před rekonstrukcí a rozdělením prostor na kuřácké a nekuřácké neodmyslitelně patřil namodralý oblak cigaretového dýmu. „Příliš hlučné zákazníky se snažíme uklidnit,“ vypráví servírka stojící za pultem. Problémy, které protikuřácký zákon přinesl, jsou podle ní na snesitelné úrovni. 

Co ji však trápí víc, je úbytek štamgastů a úpadek tradiční hospodské atmosféry, které nové omezení přineslo.

A peníze na stavební oddělení kuřácké a nekuřácké části podniku utratili majitelé zbytečně.

Nedaleko Startu, opět v Havlíčkově ulici, sídlí kavárna Perlex. Vzhledem k tomu, že se hned nad ní nacházejí byty, dalo by se předpokládat, že se právě tam nějaká ta stížnost na hluk nebo cigaretový kouř objeví. Personál ale ujišťuje, že se v tomto ohledu žádné potíže nevyskytují. Přesto si na protikuřácký zákon stěžuje.

Další zastávkou na cestě městem je bar Fantazie, nacházející se přímo naproti Škoda Muzeu. Také tam nabízejí venkovní posezení, které je vzdálené jen pár metrů od balkonů panelového domu. Obsluha ale rezolutně odmítá, že by z tamní předzahrádky vycházel obtěžující rámus.

Ani ve Sport Baru X na třídě T. G. Masaryka žádné stížnosti nezaznamenali, ačkoli přes silnici jsou byty a na místní předzahrádce, rozkládající se na chodníku, lze mnohdy spatřit opilce. Bar navíc sousedí i s dalšími podniky podobného typu, které nabízejí venkovní sezení.

Jedno z největších venkovních posezení v Mladé Boleslavi má restaurace Rozvoj v Jičínské ulici. Tamní zaměstnanci žádné výtky kvůli hluku nezaregistrovali. Upozorňují však na nedaleký bar, z něhož v nočních hodinách kuřáci vycházejí ven, aby si zapálili, a přitom halasí.

„Počet stížností na rušení nočního klidu jednoznačně stoupl. Kuřáci z restaurace obvykle vycházejí alespoň ve dvou a v noci se i běžný hovor po okolí dost rozléhá,“ konstatuje velitel městské policie Tomáš Kypta a dodává, že strážníci tyto kuřáky většinou pouze upozorní, aby se ztišili. O rušení nočního klidu šlo od zavedení protikuřáckého zákona pouze v jediném případě, a to v Krátké ulici.

Městští strážníci před dvěma týdny opět obešli provozovatele restauračních zařízení a upozornili je, aby dohlíželi na to, že se jim na předzahrádkách štamgasti nezdržují po dvaadvacáté hodině.

Stává se totiž, že si zákazníci nápoj objednaný uvnitř podniku berou s sebou ven a nerušeně pokračují v debatách. Samozřejmě s cigaretou v ruce.

ONDŘEJ BEČKA, MARTIN WEISS