Až dva tisíce korun. Takovou pokutu mohou policisté udělit řidičům, kteří si ve svých vozech včas nevymění autolékárničku. Ptáte se proč? Letos to jsou již čtyři roky, co povinnou výměnu autolékárniček nařídila novela zákona ministerstva dopravy. Zároveň doběhla jejich expirační doba.

Podle ministerstva dopravy musí provozovatel vozidla zajistit, aby byla lékárnička
udržovaná v řádném stavu. Pokud je to nutné, musí zdravotnické potřeby obměnit. Konkrétní datum, do kdy jednotlivé druhy platí, jsou uvedené na obalech.

Tam, kde doba expirace není přesně určena, se musí řidiči přesvědčit, zda pomůcky fungují tak, jak mají. Například u nůžek by měli zkontrolovat zda nejsou zarezlé či zda správně stříhají.

Z toho postupu je jasné, že majitelé či provozovatelé vozidel v současné době nemusí měnit kompletně celou autolékárničku. Rozhodující není ani datum platnosti na jejím obalu, ale vždy záleží na konkrétním obsahu.

„Oddychl jsem si, když jsem zjistil, že nemusím měnit celou autolékárničku, ale stačí koupit nové zdravotnické pomůcky, u nichž končí expirace," řekl pětašedesátiletý Ondřej Kovanda z Mladé Boleslavi, kterého jsme potkali před jednou z místních lékáren. Přestože o povinnosti věděl, nechal výměnu až na poslední chvíli.

Dobrý business

Jeho manželka Milada si myslí, že to jsou jen starosti navíc. „Podle mě je to jen dobrý business, na kterém vydělávají výrobci. Všechny součásti autolékárničky by klidně mohly fungovat dál. Zákon je ale zákon," dodala s úsměvem. Náplň s prošlou expirací ale nevyhodí. Jen ji přesunou do zásuvky v ložnici, kde mají již léta zavedenou domácí lékárničku.

„Máme malá vnoučata, a tak se kolikrát hodí i prošlá náplast nebo obvaz. Na tom nesejde. Hlavně, že to pomůže," konstatovala.
To, že se lidé nechtějí zbytečně vystavovat finančnímu postihu od policie, potvrdil Matej Kováč z lékárny, která sídlí v boleslavském Obchodním centrum Olympia.

close Povinná výbava autolékárničky zoom_in

„Od 1. prosince 2014 do 12. ledna letošního roku jsme prodali celkem dvaačtyřicet autolékárniček. Zákazníci se v podstatě rozhodují podle toho, zda máme skladem náplň, nebo autolékárničku v plastovém obalu," vysvětlil Matej Kováč s tím, že momentálně prodávali autolékárničku s expirací do dubna 2019.

Upřesnil také, že dvaadvacet lidí si odneslo náplň do autolékárničky, dvacet pak kompletní balení. Cena nejlevnější náplně je u nás 115 korun, nejdražší autolékárnička přijde asi na 279 korun. „Aktuálně nemáme možnost doobjednat si na sklad žádné autolékárničky, protože je má distributor zřejmě vyprodané," dodal Matej Kováč.

Zákon dále stanoví, že autolékárnička musí být uložena v samostatném pouzdře a to má řidič umístit do suchého, čistého prostoru, na který zároveň nedopadá přímé sluneční světlo. Lékárnička musí být ve vozidle navíc snadno dostupná.

Velká výměna autolékárniček se uskutečnila na základě změny vyhlášky ministerstva dopravy z roku 2010. Tato předepsala například rozměry a savost obvazů či lepivost náplastí.

Vozit autolékárničku či motolékárnu nařizuje vyhláška o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Tato povinnost se ale netýká mopedů, motokol, jednonápravových traktorů s přívěsem a také motorových vozíků.

Otázkou ale stále zůstává, kolik řidičů či spolucestujících by umělo lékárničku použít a při nehodě by tak zvládlo poskytnout první pomoc.