Město Mladá Boleslav bylo zařazeno mezi dvanáct nejvíce rizikových lokalit z hlediska propouštěných cizinců v České republice. Na setkání zástupců města, firmy Škoda a bezpečnostních složek to řekli zástupci ministerstva vnitra.

„V některých městech je podle jejich informací situace horší,“ sdělil Deníku mluvčí Magistrátu města Mladá Boleslav Pavel Šubrt. Jen Škoda Auto v minulých měsících vypověděla kontrakty agenturám s více než třemi tisíci pracovníky, zejména cizinci. Obdobně jsou na tom i její dodavatelé a firmy podnikající v regionu v autoprůmyslu.

Ředitel městské policie Tomáš Kypta informoval, že problémů s cizinci v Mladé Boleslavi přibývá. „Výrazně roste počet bezdomovců na území města. Je zde zhruba 90 bezdomovců, přičemž koncem roku 2008 jich bylo jen přes 50, které městská policie vede v evidenci kvůli opakovaným přestupkům,“ vysvětlil Kypta. Mezi bezdomovci je podle něho zhruba polovina z řad cizinců, převážně Slováků a Poláků. Ve městě je ovšem i řada cizinců z jiných zemí, o nichž neexistuje dokonalý přehled, například v případě Mongolů, ale i příslušníků dalších národů.

Na jedné straně městská policie počátkem letošního roku registruje snížený počet případů rvaček a různých výtržností v noční době, na straně druhé ale podle Kypty narostl o 80 procent počet drobných krádeží v obchodech i obtěžování nakupujících před obchodními centry různými bezdomovci a dalšími problémovými jedinci.