Obce ve středních Čechách, kde počet obyvatel nepřesahuje dva tisíce, mají šanci na podporu kraje z fondu obnovy venkova. Třiadvacet žádostí už schválili radní, nyní se záměru budou věnovat ještě zastupitelé.

Z více než deseti milionů korun má nejvyšší částka, přes jeden a tři čtvrtě milionu, zamířit do Davle na modernizaci veřejného osvětlení. Jivina má dostat přes 143 tisíc korun na výměnu střešní krytiny na budově hasičárny. Dalšími penězi podpoří kraj v jiných středočeských vesnicích například rekonstrukci části vodovodu, nové osvětlení multifunkčního hřiště nebo opravu požární nádrže a místní silnice.

Náměstek pro oblast financí a dotací Michael Kašpar vyzval další obce v kraji, aby své projekty do dotačního programu přihlásily. „Termín podávání žádostí v rámci aktuálně otevřeného programu končí 28. června,“ připomněl. Může jít přitom o záměry z oblasti dopravní i technické infrastruktury, občanského vybavení nebo na úpravu veřejných prostranství.

Fond obnovy venkova

Poskytnutí dotací vychází z Programu 2021-2024 pro poskytování dotací na rozvoj obcí do 2000 obyvatel ze Středočeského Fondu obnovy venkova. Program je vyhlášen na čtyři roky a obce z něj mohou získat až 1000 korun na jednoho obyvatele a využít je na jakoukoli obecní infrastrukturu. Menší obce (do 199 obyvatel) mohou žádat o maximální dotaci 200 tisíc korun. Celkový objem finančních prostředků na celé čtyřleté období činí 578 milionů korun.

Zdroj: Středočeský kraj