S projektem přišel vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality boleslavského magistrátu Vladislav Král.

„Zpočátku jsme neuměli lidi žijící na ulici oslovit. V roce 2020, kdy jsme v létě projekt spustili, jsme pomohli čtyřem lidem. Loni už jich bylo 31. Letos jsou to zatím čtyři lidé, s dalšími dvěma pracujeme,“ vysvětlil Král.

Muž, kterému se díky projektu Cesta domů podařilo dostat z tristního života na boleslavských ulicích.
Po propuštění z léčebny skončil na ulici. Novou šanci mu poskytla Cesta domů

Scénář je zpravidla takový, že oslovený člověk je nejdříve zkontrolován, zda nemá například nějaký problém s policií, případně resty u města. Poté je mu poskytnuta pomoc ve spolupráci s místní dobročinnou organizací, což obnáší možnost umýt se a čistě se obléci. V rámci pohovoru je zjištěno, kam by se měl vydat domů, případně kde má nějaké vazby.

Nová práce, nový život

„Pomáháme i tak, že v daných městech sháníme těmto lidem práci. Už se nám podařilo najít nové zaměstnání třem lidem v Plzni a jednomu člověku v Uherském Hradišti,“ připomněl Král.

Na ulici by se podle dosavadních zkušeností mohli dostat i klienti Psychiatrické nemocnice v Kosmonosech, kteří byli ze zařízení propuštěni. Lidé z projektu Cesta z ulice proto kontaktují přímo nemocnici a s klienty, u nichž je takové riziko, hledají řešení v předstihu.