„Na profese kandidátů jsme při sestavování kandidátky nehleděli. Primárně jsme ji sestavili ze členů sociální demokracie, poté z našich sympatizantů. U několika kandidátů jsme uvedli, že jsou členy odborů v automobilce, abychom ukázali sepjetí se Škodu Auto,“ uvedl lídr kandidátky ČSSD Robin Povšík.

"I povolání kandidátů hrálo v zájmu vyváženosti určitou roli, chtěli jsme tam mít známé a kvalitní představitele svého oboru – lékaře, pedagogy, sportovce, kulturní činitele. Čelo kandidátky je postaveno tak, aby v případě úspěchu mohli zvolení své zkušenosti využít i ve městě. Učitel aby se orientoval ve školství, lékař v oblasti sociální a zdravotní, sportovec ve sportu. Ale kritérií výběru byla celá řada – jestli se daný člověk profiluje na veřejnosti, jestli má i jisté osobní kvality, jestli je ochoten věnovat se ve svém čase záležitostem města, ve hře toho bylo více," uvedl ke kandidátce Starostů a nezávislých její lídr Daniel Marek.

Josef Dovolil, předseda boleslavské KSČM tvrdí, že povolání nehrálo při výběru roli. "Kritériem kandidátů byla zejména schopnost a ochota prosazovat náš volební program. Nejsme jediní, kdo musel kandidátku doplňovat lidmi v důchodovém věku, ale snažili jsme se, aby se na naší kandidátce objevili i lidé ve věku produktivním. Jejich povolání však nebylo zcela prioritou," uvedl.

Boleslavská ODS podle jejího lídra Raduana Nwelatiho byla při výběru ochotna i odpouštět bývalým sokům. "Vybírali jsme v první řadě lidi, o nichž se domníváme, že budou pro město přínosem. Pracovité, slušné, takové, za nimiž jsou vidět nějaké výsledky. I jejich profesní zaměření hraje určitou roli. Máme tam například lidi z oboru školství a bezpečnosti, neboť obě tyto věci jsou v současné době prioritou. Nehleděli jsme naopak na politickou minulost kandidátů. Máme tam i lidi, kteří sice bývali našimi politickými konkurenty, ale o nichž víme, že jsou to osobnosti, které již něco dokázaly," uvedl Raduan Nwelati.

Jiří Bouška, lídr kandidátky spojení ANO a Volby pro Mladou Boleslav rovněž zdůraznil zásluhy kandidátů jako jeden z rozhodujících činitelů výběru. "Domnívám se, že většina kandidátů jsou především lidé, kteří něco udělali pro město, a to v nejrůznějších oborech. Kandidátka je poměrně konzistentní s tou minulou, pokud je srovnáte, tak se opravdu změnilo pouze pár jmen. Na kandidátce jsou lidé nejrůznějšího věku a také profesí – ředitel Pírkova sanatoria, podnikatelé, sportovci, doktoři. Jejich výběr určovala kromě povolání a zásluh samozřejmě celá řada faktorů. Ochota angažovat se, schopnost spolupracovat s ostatními, a tak dále," uvedl.

Volby do zastupitelstva města Mladá Boleslav jsou řečí čísel následující: 8 stran a uskupení. Všechny nabízejí plný počet kandidátů – 33. Celkem tedy kandiduje 264 aspirantů na post zastupitele města Mladá Boleslav. Až na jednu výjimku jsou na čele kandidátek muži. Na prvních deseti místech kandidátek, kde je největší reálná šance uspět a dostat se do zastupitelské lavice, je 16 žen oproti 64 mužům. Na kandidátních listinách je 198 mužů a 68 žen. Nejvíce žen je na kandidátce Koalice KDU-ČSL, Zelení – 17. Naopak nejméně žen se objevuje na kandidátce ANO 2011 + Volba pro Mladou Boleslav – 3.