Za příliš zbrklý a podivný označili někteří mladoboleslavští politici návrh prodat dvěma zájemcům dva pozemky mezi Hejtmánkou a Bezděčínem. Záměr sice původně podpořila městská rada, ale zastupitelé jej na svém posledním zasedání neschválili.

Zastupitelům se nelíbil především fakt, že návrh a písemné podklady na prodej pozemků vybraným firmám dostali na poslední chvíli, a někteří také podporují návrh, aby se na prodej těchto pozemků vyhlásilo výběrové řízení.

Neschválený návrh počítal s tím, že město prodá dva pozemky v blízkosti silnice mezi Hejtmánkou a Bezděčínem firmám T. Land a Dektrade. Město by tímto prodejem získalo přes 58 milionů korun a firmy by navíc na své náklady dokončily zasíťování pozemků a vybudovaly i přístupové komunikace.

Firmy zde měly zájem vybudovat skladové a administrativní areály. Část zastupitelů ale soudí, že by město mohlo za pozemky získat ještě vyšší sumu.
„Vedení Mladé Boleslavi má zájem především na tom, aby se pozemky prodaly firmám, které by neměly být úzce vázány jen na automobilový průmysl a které nebudou příliš zatěžovat již tak dost hustý provoz na komunikaci mezi Hejtmánkou a Bezděčínem,“ řekl náměstek primátora Adolf Beznoska (ODS).

Podle zastupitele Miroslava Olšáka (ODS) jsou již od minulého volebního období včetně dalších vhodných pozemků nabízeny investorům. Návrh proto nepovažuje za zbrklý. „Vývoj nabídek zájemců o pozemky je takový, že jsme se dostali od ceny 450 korun za metr čtverečný za nezasíťovaný pozemek k číslům kolem 1800 až 2200 korun za metr čtverečný,“ řekl Olšák na zastupitelstvu a odmítl také, že by zájemci o pozemky neměli koncepce budoucího řešení.

Podle opozičního zastupitele Robina Povšíka (ČSSD) jsou ale pozemky částečně zasíťované. „Jsem přesvědčen, že ta cena je dnes neodpovídající. Mělo by se vypsat výběrové řízení a získat odpovídající nabídku,“ řekl na zastupitelstvu.

„To, co mi skutečně vadí, je naprostá netransparentnost. Už z vás nikdo nikdy neodpáře skutečnost, že pošlete zastupitelům 24 hodin před zastupitelstvem materiál, kde mají hlasovat o prodeji pozemků o ploše 37 tisíc metrů čtverečných. Je velmi podivné, když nové vedení města zavedlo směrnice, dle které se musí při nákupu nad 30 tisíc uskutečnit výběrové řízení, ale u prodeje pozemků za 60 milionů to dle vedení nutné není. To zavání korupcí,“ řekl Povšík směrem k primátorovi města.

Obvinění ale zcela odmítl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). „Já, kdybych nebyl, co se týče ceny, jednoznačně přesvědčen, že ta cena je velmi dobrá, nechci říkat nadstandardní, tak bych si samozřejmě neriskl, že to dáváme takhle rychle a bez výběrového řízení,“ řekl na zastupitelstvu Nwelati.

Zastupitel Pavel Nechanický (SNK–ED) vítá, že zájemci o pozemky nemají nic společného s automobilovým průmyslem, který ovládá Mladoboleslavsko. Ale rovněž je přesvědčen, že není důvod pozemky rychle prodávat. „Bylo by čistší udělat výběrové řízení. Nejsme na optimálním cenovém vrcholu,“ řekl.
Zastupitel Luboš Dvořák (Zvon) uvedl, že se se záměrem seznámil dvě minuty před začátkem jednání. Kritizoval i fakt, že již dlouho se hovoří o tom, co se na místě bude stavět, ale dosud tam nic nevzniklo. „Zatím tam byly postaveny dvě silnice, přívody energií a vyrostla tam dvě přírodní koupaliště,“ glosoval Dvořák.