„Jednasedmdesátiletá žena, která zaměstnávala denně městskou policii i firmu Compag a pohoršovala kolemjdoucí, má soudem nařízený dvouletý zákaz pobytu na území města,“ potvrdila mluvčí Mladé Boleslavi Šárka Charousková.

Na tom, aby se povedlo ženu přimět ulice města opustit, spolupracoval odbor bezpečnosti a prevence kriminality a sociální odbor se státní i městskou policií.

Oddělení pro pacienty s covid-19. Ilustrační foto.
Nově nakažení ve středu? Méně než polovina těch úterních

S bezdomovkyní město bojovalo několik let. „Mám radost, že se podařilo celou věc dostat až k soudu, který následně vydal rozhodnutí. Spolupráce na uvedené úrovni bude dále pokračovat a osoby, které budou opakovaně porušovat svým jednáním a chováním nastavená pravidla, budou v mezích zákonu postihována,“ okomentoval vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality Vladislav Král.

Nyní je v nemocnici

Zákaz platí od 1. listopadu. Začátkem měsíce ji ale městská policie ještě potkala. Bezdomovkyně však tenkrát nebyla ve fyzické kondici. Díky strážníkům tak skončila v rukou lékařů. „Aktuálně je hospitalizovaná v Klaudiánově nemocnici,“ potvrdil velitel strážníků Tomáš Kypta. I podle něho je dobře, že žena dostala soudní zákaz k pobytu v Boleslavi. „Uleví se všem, obyvatelům, kteří si stěžovali, městské policii, která věc stále dokola řešila a Compagu, který neustále za peníze města na žádost strážníků vše uklízel,“ dodal.

Až žena ukončí léčbu v nemocnici, tak by měla putovat za hranice města. Jestli uposlechne je však ve hvězdách. „To už by byl případ pro Policii České republiky,“ zdůraznila Charousková.

Vzhledem k tomu, že žena byla v minulosti opakovaně hospitalizovaná v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy, není vyloučeno, že by tam mohla opět skončit. Bezdomovkyně totiž trpí psychickým onemocněním. Nikdy však nebyla zbavena svéprávnosti, což by její situaci vlastně zásadně vyřešilo. Zatím však z psychiatrie vždy putovala znovu na ulici.

Strašák, který představuje onemocnění rakovinou, by se časem mohl stát o něco menším bubákem než dnes. Usilují o to vědecké týmy pracující v centru Biocev ve Vestci na Praze-západ.
S léčbou rakoviny může pomoci myší klinika

Problém s ní není jen kvůli tomu, že opakovaně hromadí nepořádek v Pezinské ulici. Podle Šárky Charouskové bývá velmi agresivní. Především v létě navíc pobuřuje, venku chodí nahá, pokřikuje na kolemjdoucí a ulice znečišťuje exkrementy.

Přesto všechno ji část obyvatel Pezinské podporovala a sem tam ženě také přinášela jídlo nebo kávu.

Po propuštění z nemocnice se ukáže, zda opravdu uposlechne soudního zákazu. Žena má trvalé bydliště na úřadě v Bělé pod Bezdězem. Pokud se tedy v souladu s rozhodnutím soudu nevrátí do Boleslavi, mohla by teoreticky zamířit i tam. Město v němž trvale mají pouze pět bezdomovců (v Mladé Boleslavi jich před koronavirem bylo 120 a nyní údajně jen 50) o její návrat nestojí. „Doufám, že se nerozhodne k nám přijet,“ okomentoval situaci bělský starosta Jaroslav Verner.