O tom, že se tato tradiční akce stává mezi našimi čtenáři oblíbenou, svědčí porovnání s loňským rokem. Tehdy se totiž zpívalo jen na pěti místech. Pokud se k nám chcete ještě přidat, pak samozřejmě můžete. Česko zpívá koledy už ve středu 9. prosince od 18 hodin.

Se zapojením okolních obcí je spokojená i Šárka Charousková, šéfredaktorka Boleslavského deníku: „Potěšilo nás, že se přihlásily i další obce, a mám radost jak poctivě se toho zhostily, na některých místech opravdu trénují už několik týdnů," sdělila s tím, že ani redakce ve městě automobilů, která bude zpívat v nákupním centru Olympia, přípravu na tak významnou akci nepodceňuje.

Redakci ve zpěvu opět doprovodí desetičlenný sbor Základní umělecké školy z Mladé Boleslavi, se kterým koledy nacvičila Jana Mlčochová.

Jarda Bílek si notuje v redakci

„Musím prozradit, že především náš sporťák Jarda Bílek se moc těší, z jeho kanceláře se v posledních dnech line Nesem vám noviny ve skutečně nezaměnitelném podání, skutečně se je na co těšit," dodala Šárka Charousková, která všem čtenářům děkuje za podporu.

Úplnými nováčky ve zpívání koled jsou obyvatelé Malých Všelis. Přestože se u kapličky na návsi sešli už minulý rok, jméno na vánoční kouličce mají až letos. „Loni jsme se už nestihli přihlásit. Zjistili jsme to na poslední chvíli, a tak jsme zpívali alespoň neoficiálně," řekla Viola Zeithamlová, která má organizaci v obci na starosti.

„Díky zpívání koled se alespoň všichni sejdeme. Nemáme tu totiž žádný obchod, ani hospodu, kde bychom mohli společně posedět, a tak tohle je jedna z příležitostí. Moc za ni děkujeme," pokračovala Viola Zeithamlová s tím, že v tuto chvíli už mají lidé v obci ve schránkách pozvánky na zpívání u kapličky. Sama je zvědavá, kolik místních pozvání přijme. „Minulý rok nás zpívalo jen osmnáct ze zhruba čtyřiceti trvale přihlášených. Těším se, že nás letos bude víc," dodává a obyvatele láká nejen na příjemnou atmosféru, ale také na teplý svařák pro dospělé a čaj pro děti. Kromě toho společnými silami ozdobí i kapličku. Viola Zeithamlová lákala i obyvatele sousedních Velkých Všelis, aby se ke zpívání připojili. „Dnes budeme s panem starostou řešit, jestli by nám mohl koledy pustit v rozhlase, abychom se měli čeho držet," uzavřela s tím, že koledy předem netrénují. Střihnou si je ve středu rovnou naostro.

Trénují i senioři

Přípravy v plném proudu nám hlásí také ze dvou středisek benáteckých domovů pro seniory. V Luštěnicích klienti se sociálními pracovnicemi dopékají cukroví a trénují zpěv vánočních koled. „S programem začneme už v 16 hodin adventním jarmarkem v jídelně, kde si návštěvníci budou moci koupit výrobky seniorů. Vytvořili drobné předměty pro radost, například ozdoby, věnce a další věci s tématikou Vánoc," zve Lenka Koubková z luštěnického domova pro seniory s tím, že akce poté plynule naváže na Česko zpívá koledy.

Sbor klientů se přemístí do vestibulu, kde za kytarového doprovodu jedné ze zaměstnankyň a také maminky starostky Magdaleny Fišerové spustí svůj koncert. „Opět nebude chybět ani náš tradiční Anežský punč," dodala Lenka Koubková. Minulý rok se zde sešlo na tři desítky obyvatel a další dvacítku tvořili obyvatelé obce.

Cukroví voní i v benáteckém Domově u Anežky. „Včera naši klienti finišovali s cukrovím, které budou při zpívání podávat společně se svařákem, horkou brusinkou a čajem," vysvětlila Jaroslava Jonášová. Jak si zdejší obyvatelé prozpěvují, slyší už dva týdny vždy během dopoledne i odpoledne. „Koledy mají moc rádi. Rozdali jsme jim i texty. Pro seniory je to motivace, jak užitečně trávit čas. Někteří jsou před vystoupením ale přece jen trochu nervózní," dodala.

Koledy budou znít také v Sýčině u požární nádrže, v Sovínkách a na Chloumku u rozsvíceného stromu, v Horkách nad Jizerou a na návsi v Nemyslovicích.