Nedělní oběd, možná rodinná návštěva, pohoda. Najednou se byt začíná otřásat. Nádobí cinká, drnčení se zakusuje do útrob všech přítomných. Soused poobědval dříve a pustil se s vrtačkou v ruce do rekonstrukce bytového jádra.

Podobnou situaci zná jistě mnoho z vás. Případy vrtání trvajícího i několik měsíců nejsou ve městě s panelovými sídlišti ničím výjimečným.

Na Boleslavský deník se v této souvislosti obrátila s prosbou o pomoc paní Vladimíra, která bydlí v Mladé Boleslavi v Zalužanské ulici.

„Sousedi koupili v listopadu byt u nás v domě a hned nato začalo vrtání. Přes Vánoce si dali přestávku, ale od ledna to opět začalo. Jsem po operaci, odebrali mi ledvinu, takže potřebuji klid, jenže kvůli tomu hluku místo odpočinku radši odejdu z bytu a chodím po městě," ztěžuje si seniorka.

Zároveň konstatuje, že sousedé neporušují noční klid, vrtání se ozývá v různou denní dobu, ale vždy v čase mezi 9. a 17. hodinou. Na chodbě v přízemí se noví sousedé ve vzkazu za rušení ostatních obyvatel dokonce omlouvají.

Lze v tomto případě něco dělat? Může člověk dosáhnout omezení nebo zkrácení doby hlučné rekonstrukce, když nepomůže obyčejná domluva?

„Pokud nedochází k rušení nočního klidu, nemá městská policie možnost nic řešit. Paní se musí obrátit přes společenství vlastníků a jejich domovníka na správce budovy a řešit situaci touto cestou," doporučuje policejní ředitel Tomáš Kypta.

V Mladé Boleslavi to znamená kontaktovat Stavební bytové družstvo či společnosti Domos nebo Bytos. Právě družstvo nebo společenství vlastníků má v kompetenci změnu rozsahu nočního klidu, který běžně platí od 22 do 6 hodin.

„Za předpokladu, že nadměrný hluk není vytvářen, aby záměrně rušil sousedy, nemůže nic dělat ani magistrát města. V opačném případě by se věcí zabýval správní odbor," informuje mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Jandová-Koišová.

Přestože možnosti nejsou nikterak široké, je třeba situaci řešit.

„Pokud je člověk vystaven podobnému hluku dlouhodobě, může to mít na jeho organismus neblahé důsledky, od poruch soustředění a spánku až po skutečně vážné stavy, které si mohou vyžádat léčbu odborníka. Jde-li o dobu několika měsíců a před celodenním hlukem není úniku, u citlivějších jedinců skutečně může dojít v extrémním případě až ke kolapsu celého organismu," upozorňuje psycholožka Jana Tesařová.

„Nerozumím tomu, proč si někdo kupuje byt, když ho pak stejně celý přestavuje. Copak by si nemohl koupit jiný a ušetřit ostatním nervy?" uzavírá znaveně paní Vladimíra.