Mladoboleslavský podnikatel Bedřich Nikl se rozhodl postavit na Kocandě několik bytových domů. Obyvatelům, kteří žijí v domech v Bezručově ulici nad lokalitou, se však nelíbí, že stavba může poškodit životní prostředí. „Výstavba obytných domů znamená plošnou likvidaci téměř 7 000 metrů čtverečných vzrostlé zeleně, která byla 50 let ponechána bez zásahů. Díky tomu se zde vytvořil přirozený biotop, v němž žije velké množství chráněných i ohrožených živočichů a velké množství zpěvného ptactva,“ píší obyvatelé v petici, kterou podepsalo více než 400 lidí. Přítomnost živočichů potvrdila i Česká inspekce životního prostředí.

„Myslíme si, že není možné tuto lokalitu jednoduše vykácet, aniž by ji předtím někdo odborně posoudil,“ uvedla členka petičního výboru Helena Burešová. Lidem navíc vadí, že podnikatel nečeká na posudky a sebejistě už nabízí byty k prodeji, aniž by měl povolení ke stavbě.

Proti stavbě je i občanské sdružení Krajíř. „Připravované stavby se do tohoto území vůbec nehodí,“ řekl Milan Matoušek ze sdružení Krajíř.

Obyvatelům navíc vadí, že magistrát se věcí nezabývá, přestože na pozemku již proběhla demolice a kácení části zeleně. „Zatím se tím ani zabývat nemůžeme, protože jsme nedostali žádnou oficiální žádost či podklady,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje města Bohuslav Devátý.

Investor ale tvrdí, že projekt životní prostředí nepoškodí, ale naopak, že celou oblast zkultivuje. Vykácena bude jen nekvalitní náletová zeleň. „Projekt jsem konzultoval s architektem města, který mi potvrdil, že je to zóna, kde lze realizovat bydlení. Pozemek jsem koupil a provádíme práci na dokumentaci pro územní rozhodnutí,“ řekl Deníku developer Bedřich Nikl.

Pozor, velké téma k této kauze uvedeme už v sobotu, 28. července v Boleslavském deníku. Ukážeme, jak mají domy vypadat!