Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati přivázaný řetězy ke stromům v parku Štěpánka v Mladé Boleslavi s cílem zabránit jejich kácení! Ani takový obrázek podle Nwelatiho nelze vyloučit. Odborníci, totiž žádají vykácení 108 vzrostlých stromů v této téměř poslední zalesněné zóně na území města, která je hojně využívána místními obyvateli k rekreaci a procházkám!

„Podnět a rozhodnutí ke kácení vzešly z odboru životního prostředí v rámci výkonu státní správy a důvodem tak razantního zásahu je údajná kůrovcová kalamita,“ uvedl mluvčí Magistrátu města Mladá Boleslav Pavel Šubrt. Podle něho však vedení města s kácením ostře nesouhlasí a ihned jednalo s odborníky, kteří kůrovcovou kalamitu vylučují. Město zadalo také vypracování dvou znaleckých posudků nezávislými experty.

Proti rozhodnutí o kácení stromů se bude město bránit a považuje takový zásah za zcela nepřijatelný. „Pozvali jsme sami na místo místní odborníky. Ti nám řekli, že to žádná kůrovcová kalamita není. Samozřejmě jsou tam některé stromy postižené, ale to je i v lese běžná věc a nemusí se kvůli tomu likvidovat půl lesa,“ řekl Deníku primátor Nwelati. Ten také sdělil, že je připraven kácení zastavit za každou cenu.

„Nejsem příznivcem takových protestů, jako je přivazování se ke stromům, dokonce to zcela odmítám, ale v krajním případě bych k tomu přistoupil,“ řekl Nwelati. Podle neoficiálních informací si údajně někdo vymyslel, že stromy do parku nepatří, proto požadoval jejich vykácení. „Nevím, kdo to říkal, ale je to absolutní nesmysl. Jestliže tam stromy rostou osmdesát let, tak je teď nemůže nikdo kácet,“ tvrdí Nwelati.

O situaci jednal s dalšími experty také náměstek primátora Jaroslav Polívka. Podle jeho informací by bylo potřebné vykácet jeden uschlý strom nad dětským hřištěm a pouze asi tři nebo čtyři stromy v lesíku, který má být vykácen celý. Primátor Nwelati zdůraznil, že rozhodující pro další postup bude ovšem výsledek posudků nezávislých odborníků.

V Mladé Boleslavi již bylo nutné nedávno pokácet také jednu smuteční vrbu v parku Výstaviště kvůli opravě balustrád a dále jednu lípu ve Školním parku na Komenského náměstí (kvůli výkopům nutným pro rozšíření horkovodního napáječe).