VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primářka Helena Tomanová: Pobyt v dětském domově chceme dětem co nejvíce zpříjemnit

Mladá Boleslav/ Dětský domov v Mladé Boleslavi, to je vila s bazénem, kde se opuštěným dětem snaží dát to, co by jim dali rodiče. A ve většině případů se to zdravotním sestrám daří.

8.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv


Všichni jistě víme, že opuštěné děti směřují do dětského domova. Kolik z nás ale ví, jak to v takovém domově vypadá? Je to vůbec správný název, ten „domov“? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek jsem hledala v Dětském domově pro děti do tří let v Mladé Boleslavi.

Vila, ve které zařízení sídlí, se nachází v klidné části města, kde neprojíždí příliš aut. Už zvenčí mě překvapuje svou „vizáží“. Nová elegantní fasáda, v ní moderní okna a mříže jen v prvním patře. Na první pohled obyčejný dům jako každý jiný. Když se přiblížím ke vchodovým dveřím, slyším ale ze zahrady dětský smích a cákání vody. Zazvoním tedy na zvonek. Přivítá mě vrchní sestra dětského domova Eva Justová. „Paní doktorka už na vás čeká.“
Hned za dveřmi mě vítá sympatická štíhlá paní a představuje se jako Helena Tomanová, primářka Dětského domova. Vejdeme do obývacího pokoje. První věc, která mě zaujme, je dvoumetrová plyšová žirafa. „Tak té si všimne snad každý,“ usmívá se paní primářka. Usadíme se na pohodlné sedací soupravě a začneme naše povídání.

Co je hlavním úkolem dětského domova?
Dětské domovy obecně jsou nezbytnou součástí celého systému péče o děti, jejichž rodiny se o ně nemohou, nechtějí nebo neumí postarat. Naší prioritou je snaha o co nejkratší pobyt dítěte v našem zařízení, a tedy o rychlé řešení jeho situace.

V čem spočívá toto řešení?
Snažíme se děti umisťovat v co nejkratší době do náhradní rodinné péče, neboli adopce, případně do pěstounské péče. Pokoušíme se také v některých případech pomáhat vyřešit rodinnou situaci a vrátit dítě k vlastním rodičům.

Kolik dětí je v současné době u vás umístěných?
Kapacita našeho domova je 30 dětí a máme téměř neustále plno.

Kolik dětí ročně od vás odchází?
Většinou propouštíme ročně přibližně tolik dětí, kolik jich za ten rok přijmeme. Zhruba 50 procent propuštěných dětí odchází do adopce, 20 – 30 procent přijímají do svých rodin pěstouni a přibližně stejný díl se vrací do vlastní rodiny. Také se nám podařilo tři děti během posledních pěti let umístit do mezinárodní adopce. Ta přichází v úvahu pouze ve chvíli, kdy se nám nepodaří pro dítě najít vhodnou náhradní rodinu na území České republiky.

Stává se, že dítě odroste a vy ho musíte poslat jinam? Kam potom od vás putují tyto neadoptované děti?
Do dalšího dětského domova překládáme děti zcela výjimečně. Naprostou většinu dětí se nám daří umístit do rodin.

Co když se rodina o dítě chce postarat, ale je v tísnivé situaci?
Potom k nám může dítě dočasně umístit, dokud se její situace nezlepší. V polovině roku 2005 jsme navíc uvedli do provozu jeden mateřský pokoj. Je to pokoj s vlastním sociálním zařízením, kde se může dočasně ubytovat matka s dítětem, která se ocitla v tíživé sociální situaci.
Slouží tedy především jako okamžitá pomoc pro matku s dítětem v tísni. Ale je možné přijmout i matku k zácviku v péči o dítě nebo k zácviku rehabilitace handicapovaného dítěte. Můžeme také ubytovat adoptivní matku s dítětem před propuštěním do nového domova nebo naopak nastávající maminku před utajeným porodem.

Kolik maminek už tuto možnost využilo?
Pokoj tady funguje už třetím rokem a za tu dobu se v něm vystřídalo pět maminek.

Jak dětem zpříjemňujete pobyt?
Snažíme se jim navodit atmosféru rodiny, což souvisí i s uspokojením psychické a emocionální potřeby našich dětí. Proto například ve spolupráci s občanským sdružením Strom života připravujeme pro děti různé aktivity, které jim zprostředkovávají zážitky, o něž by neměly být ochuzeny. A samozřejmě s nimi slavíme všechny svátky tak jako v rodině. Výjimkou není ani Den dětí.

Jakých aktivit se to týká?
Jednou týdně chodíme s dětmi do plaveckého bazénu na 8. mateřské škole, kde také navštěvují saunu. Kromě zdravotního přínosu obě tyto činnosti připravují pro děti hezké zážitky, na které se všichni moc těší. Rozhodně nechceme, aby byl život dětí omezen jen na areál domova. Starší děti proto chodí pravidelně na dětská divadelní představení, zúčastňují se akcí pořádaných Domem kultury, chodí v doprovodu sester do města, do obchodů, na trh, do kadeřnictví. Občas vyjedeme na statek do Podlázek na koně.

Jezdíte s dětmi i na výlety?
Ano, s těmi staršími objíždíme různá výletní místa. Na jaře jsme vyjeli vláčkem do Sobotky na Humprecht a příjemně strávený den jsme završili návštěvou cukrárny na soboteckém náměstí. Byli jsme také v zoologické zahradě v Liberci nebo v areálu „Šťastná země“ u Turnova, který děti přímo nadchl. Velmi se líbil i výlet parníkem a do zoologické zahrady v Chlebech.

Přijímáte také pomoc „obyčejných lidí“?
Ano, velmi rádi. Výborná je spolupráce se sdružením dobrovolníků při Klaudiánově nemocnici. Snažíme se, aby každé dítě mělo „svého dobrovolníka“, který za ním dochází. Dobrovolníci si s dětmi hrají a chystají pro ně také různé akce a programy.

Mohou lidé vypomáhat i finančně?
Jistě, finanční i věcné dary přijímáme s radostí, protože nám umožňují ještě zlepšit prostředí v domově. Buď může sponzor koupit konkrétní věc, nejlépe po předchozí domluvě s pracovníky domova, nebo je tu možnost finančního daru. Oba případy řešíme pomocí darovací smlouvy.

Uskuteční se u vás v nejbližší době nějaké opravy?
Během podzimu chystáme výstavbu nové kočárkárny a kompletní opravu dlažby kolem celé budovy.

A co byste si přála vy pro dětský domov?
Chtěla, aby se v dohledné době podařila úprava zahrady. Skvělé by bylo, kdyby se zastřešil bazén a u něj se postavila pergola se zahradním nábytkem tak, aby se děti mohly nasvačit nebo naobědvat za hezkého počasí venku a nemusely se kvůli jídlu vracet dovnitř.

Po příjemném posezení „u žirafy“, mě paní primářka provádí po celém domově. Cestou mi vysvětluje, že jsou děti rozděleny do malých skupin, o které se starají stále stejné sestry. Celá budova vůbec nepůsobí jako ústav. Je barevná, plná obrázků a hraček. Jednotlivé skupinky mají své herny s dětským nábytkem, hračkami a dalšími dětskými „radostmi“. Za domem se nachází velká zahrada s bazénem a prolézačkami, ideální místo pro trávení času v hezkém počasí. Když potom odcházím, jsem ráda, že můžu napsat: Zažitý názor, že „dětský domov je skoro vězením“ je definitivně vyvrácen. Dětský domov je opravdu „domovem“.

Lenka Purteková

8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 27 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technik - technologická příprava materiálu pro nářaďovnu výroby lis.nářadí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa č.p. 869, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 733 550 169, e-mail: zivotopis@engitec-office.cz, , Příprava materiálu pro výrobu lisovacího nářadí karoserií motorových vozidel. Místo činnosti MB. Prováděná činnost: Řízení využití skladových položek materiálu, stanovení přídavků pro položky hutního materiálu pro objednání, určování materiálových náhrad a předávání požadavků pro objednání nakupovaných součástí, tvorba kalkulací pro přípravu materiálu. , Požadavek: technické vzdělání SPŠ nebo TU v oblasti strojírenství, obecná strojírenská výroba nebo lisovací nástroje. Vhodné i pro absolventy SPŠ či TU (Bc., Ing.). , Znalosti: práce s MS Office, práce s elektronickou poštou (MS Outlook), znalost CATIA V5, jazykové znalosti NJ či AJ na úrovni A1. Praxe v obdobné činnosti výhodou. Komunikativnost, organizační schopnosti, časová flexibilita, odpovědnost, důslednost, pečlivost, schopnost samostatné práce., Nástupní mzda od 27.000,- Kč do 40.000 dle stupně vzdělání a praxe. , Životopis s kontaktními údaji zašlete na náš e-mail zivotopis@engitec-office.cz. Schůzku je nutné sjednat telefonicky předem., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, stravování v závodní jídelně.. Pracoviště: Engitec office s.r.o. škoda auto, tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Petr Siegel, +420 733 550 169.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 24 072 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchaři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24072 kč, mzda max. 27468 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa č.p. 869, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 601 143 000, e-mail: pavel.ryba@aramark.cz, , Pro naši firemní restauraci přijmeme zaměstnance na pozici kuchař/ka., Náplň práce: vaření hotových jídel a minutek, příloh, teplého bufetu a jejich následný výdej., Požadujeme: výuční list kuchař, praxe min 1 rok v kuchyni, ochotu pracovat, dochvilnost, flexibilita. , Vaše výhoda = praxe v závodním stravování, schopnost být součástí týmu, pozice je možná i pro absolventy., , Zaměstnanecké výhody: firemní stravování, slevy na partnerské produkty a služby, v případě zájmu možnost kuchařských kurzů..zázemí mezinárodní firmy, která působí v Čr již 25let.. Pracoviště: Aramark, s.r.o.- centrální kuchyně aramark, škoda auto a.s., tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Pavel Ryba, +420 601 143 000.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 28 500 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář nábytkář (převážně ruční). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28500 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme vyučeného truhláře, ideálně s praxí, pro rozšíření naší dílny v Josefově Dole u Mladé Boleslavi. Pracujeme se dřevem i s laminem, vyrábíme nábytek všeho druhu. Nástup možný ihned, možnost plného i zkráceného úvazku, pružná pracovní doba. Dohoda možná na každý typ pracovního modelu. Požadujeme odbornost, schopnost práce a komunikace v týmu, týmová práce nutností. Pro více informací volejte na tlf. 604 239 679 nebo pište na ondrej@aadr.cz. web: www.aadr.cz, Facebook: https://www.facebook.com/aadr.cz/. Pracoviště: Ondřej duchek, 293 07 Josefův Důl u M.Boleslavě. Informace: Ondřej Duchek, +420 604 239 679.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 700 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru Seřizovači. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17700 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Papírenská č.p. 843, 294 21 Bělá pod Bezdězem, , Prvotní kontakt: tel.: 737 240 314, 326 700 362, e-mail: ivana.lisicka@kavalier.cz, , Seřízení stroje v papírenském průmyslu. , , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené,. Pracoviště: Kavalierglass, a.s.- provoz v bělé pod bezdězem, Papírenská, č.p. 843, 294 21 Bělá pod Bezdězem. Informace: Ivana Lisická, +420 737 240 314,326 700 362.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.
53

V Kralupech zabíjel výbuch par. Ale kde se vzaly?

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.
22

Soud se chystá na monolog exhejtmana Ratha

Škoda Auto hlásí: Rekord. Rekord. A zase rekord

Mladá Boleslav – Loňský rok byl pro automobilku Škoda Auto úspěšný. Tím to ale nekončí. Ve firmě chtějí rekordní statistiky i nadále překonávat. A ve firmě vrcholí kolektivní vyjednávání.

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. března 2018.

Hlavní obava: Neskončil tam známý?

Kralupy nad Vltavou /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Čtvrteční dopolední tragický výbuch v kralupské chemičce v provozu Unipetrolu byl pochopitelně hlavním tématem všech diskusí. Výbuch, který otřásl areálem a nejbližším okolím, vystrašil všechny, kteří ho slyšeli. Následně si lidé začali telefonovat a zjišťovat, zda někdo ze šesti mrtvých není z jejich příbuzenstva, nebo známý.

AKTUALIZOVÁNO

Z kladenské Poldovky se ozývaly exploze, shořela dvě auta a sanita se vybourala

Kladno /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Kromě čvrtečních explozí v kralupské v chemičce, v důsledku kterých zemřelo šest lidí a další jsou vážně zraněni, byl tento den poněkud rušnější také v Kladně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT