VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primářka Helena Tomanová: Pobyt v dětském domově chceme dětem co nejvíce zpříjemnit

Mladá Boleslav/ Dětský domov v Mladé Boleslavi, to je vila s bazénem, kde se opuštěným dětem snaží dát to, co by jim dali rodiče. A ve většině případů se to zdravotním sestrám daří.

8.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv


Všichni jistě víme, že opuštěné děti směřují do dětského domova. Kolik z nás ale ví, jak to v takovém domově vypadá? Je to vůbec správný název, ten „domov“? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek jsem hledala v Dětském domově pro děti do tří let v Mladé Boleslavi.

Vila, ve které zařízení sídlí, se nachází v klidné části města, kde neprojíždí příliš aut. Už zvenčí mě překvapuje svou „vizáží“. Nová elegantní fasáda, v ní moderní okna a mříže jen v prvním patře. Na první pohled obyčejný dům jako každý jiný. Když se přiblížím ke vchodovým dveřím, slyším ale ze zahrady dětský smích a cákání vody. Zazvoním tedy na zvonek. Přivítá mě vrchní sestra dětského domova Eva Justová. „Paní doktorka už na vás čeká.“
Hned za dveřmi mě vítá sympatická štíhlá paní a představuje se jako Helena Tomanová, primářka Dětského domova. Vejdeme do obývacího pokoje. První věc, která mě zaujme, je dvoumetrová plyšová žirafa. „Tak té si všimne snad každý,“ usmívá se paní primářka. Usadíme se na pohodlné sedací soupravě a začneme naše povídání.

Co je hlavním úkolem dětského domova?
Dětské domovy obecně jsou nezbytnou součástí celého systému péče o děti, jejichž rodiny se o ně nemohou, nechtějí nebo neumí postarat. Naší prioritou je snaha o co nejkratší pobyt dítěte v našem zařízení, a tedy o rychlé řešení jeho situace.

V čem spočívá toto řešení?
Snažíme se děti umisťovat v co nejkratší době do náhradní rodinné péče, neboli adopce, případně do pěstounské péče. Pokoušíme se také v některých případech pomáhat vyřešit rodinnou situaci a vrátit dítě k vlastním rodičům.

Kolik dětí je v současné době u vás umístěných?
Kapacita našeho domova je 30 dětí a máme téměř neustále plno.

Kolik dětí ročně od vás odchází?
Většinou propouštíme ročně přibližně tolik dětí, kolik jich za ten rok přijmeme. Zhruba 50 procent propuštěných dětí odchází do adopce, 20 – 30 procent přijímají do svých rodin pěstouni a přibližně stejný díl se vrací do vlastní rodiny. Také se nám podařilo tři děti během posledních pěti let umístit do mezinárodní adopce. Ta přichází v úvahu pouze ve chvíli, kdy se nám nepodaří pro dítě najít vhodnou náhradní rodinu na území České republiky.

Stává se, že dítě odroste a vy ho musíte poslat jinam? Kam potom od vás putují tyto neadoptované děti?
Do dalšího dětského domova překládáme děti zcela výjimečně. Naprostou většinu dětí se nám daří umístit do rodin.

Co když se rodina o dítě chce postarat, ale je v tísnivé situaci?
Potom k nám může dítě dočasně umístit, dokud se její situace nezlepší. V polovině roku 2005 jsme navíc uvedli do provozu jeden mateřský pokoj. Je to pokoj s vlastním sociálním zařízením, kde se může dočasně ubytovat matka s dítětem, která se ocitla v tíživé sociální situaci.
Slouží tedy především jako okamžitá pomoc pro matku s dítětem v tísni. Ale je možné přijmout i matku k zácviku v péči o dítě nebo k zácviku rehabilitace handicapovaného dítěte. Můžeme také ubytovat adoptivní matku s dítětem před propuštěním do nového domova nebo naopak nastávající maminku před utajeným porodem.

Kolik maminek už tuto možnost využilo?
Pokoj tady funguje už třetím rokem a za tu dobu se v něm vystřídalo pět maminek.

Jak dětem zpříjemňujete pobyt?
Snažíme se jim navodit atmosféru rodiny, což souvisí i s uspokojením psychické a emocionální potřeby našich dětí. Proto například ve spolupráci s občanským sdružením Strom života připravujeme pro děti různé aktivity, které jim zprostředkovávají zážitky, o něž by neměly být ochuzeny. A samozřejmě s nimi slavíme všechny svátky tak jako v rodině. Výjimkou není ani Den dětí.

Jakých aktivit se to týká?
Jednou týdně chodíme s dětmi do plaveckého bazénu na 8. mateřské škole, kde také navštěvují saunu. Kromě zdravotního přínosu obě tyto činnosti připravují pro děti hezké zážitky, na které se všichni moc těší. Rozhodně nechceme, aby byl život dětí omezen jen na areál domova. Starší děti proto chodí pravidelně na dětská divadelní představení, zúčastňují se akcí pořádaných Domem kultury, chodí v doprovodu sester do města, do obchodů, na trh, do kadeřnictví. Občas vyjedeme na statek do Podlázek na koně.

Jezdíte s dětmi i na výlety?
Ano, s těmi staršími objíždíme různá výletní místa. Na jaře jsme vyjeli vláčkem do Sobotky na Humprecht a příjemně strávený den jsme završili návštěvou cukrárny na soboteckém náměstí. Byli jsme také v zoologické zahradě v Liberci nebo v areálu „Šťastná země“ u Turnova, který děti přímo nadchl. Velmi se líbil i výlet parníkem a do zoologické zahrady v Chlebech.

Přijímáte také pomoc „obyčejných lidí“?
Ano, velmi rádi. Výborná je spolupráce se sdružením dobrovolníků při Klaudiánově nemocnici. Snažíme se, aby každé dítě mělo „svého dobrovolníka“, který za ním dochází. Dobrovolníci si s dětmi hrají a chystají pro ně také různé akce a programy.

Mohou lidé vypomáhat i finančně?
Jistě, finanční i věcné dary přijímáme s radostí, protože nám umožňují ještě zlepšit prostředí v domově. Buď může sponzor koupit konkrétní věc, nejlépe po předchozí domluvě s pracovníky domova, nebo je tu možnost finančního daru. Oba případy řešíme pomocí darovací smlouvy.

Uskuteční se u vás v nejbližší době nějaké opravy?
Během podzimu chystáme výstavbu nové kočárkárny a kompletní opravu dlažby kolem celé budovy.

A co byste si přála vy pro dětský domov?
Chtěla, aby se v dohledné době podařila úprava zahrady. Skvělé by bylo, kdyby se zastřešil bazén a u něj se postavila pergola se zahradním nábytkem tak, aby se děti mohly nasvačit nebo naobědvat za hezkého počasí venku a nemusely se kvůli jídlu vracet dovnitř.

Po příjemném posezení „u žirafy“, mě paní primářka provádí po celém domově. Cestou mi vysvětluje, že jsou děti rozděleny do malých skupin, o které se starají stále stejné sestry. Celá budova vůbec nepůsobí jako ústav. Je barevná, plná obrázků a hraček. Jednotlivé skupinky mají své herny s dětským nábytkem, hračkami a dalšími dětskými „radostmi“. Za domem se nachází velká zahrada s bazénem a prolézačkami, ideální místo pro trávení času v hezkém počasí. Když potom odcházím, jsem ráda, že můžu napsat: Zažitý názor, že „dětský domov je skoro vězením“ je definitivně vyvrácen. Dětský domov je opravdu „domovem“.

Lenka Purteková

8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 12 500 Kč Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) Ostatní pomocní manipulační pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce:, Dražice č.p. 69, 294 71 Benátky nad Jizerou 1, , Prvotní kontakt: tel.: 775 228 637 nebo osobně: pá 9-12 hod.. Pracoviště: Etrk, s.r.o.- pracoviště dražice, 294 71 Benátky nad Jizerou 1. Informace: Lidiya Voloshchuk, +420 775 228 637. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 900 Kč Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce:, Přestavlcká č.p. 1474, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: tel.: 800 145 146 (8-20 hod.), e-mail: info@strongwork.cz nebo osobně: na adrese místa výkonu práce:13.8. 8 hod. a 16.8. 8 hod., , Zkušenosti v oboru, kladný vztah k práci., , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na bydlení + stravu.. Pracoviště: Strong work s.r.o.- pracoviště ve firmě prof svar s.r.o., Přestavlcká, č.p. 1474, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Jiří O. Debären, +420 800 145 146. Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 40 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Projektant šablonárny CPH - SMALL. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Příprava podkladů pro jednání představenstva, náběhových týmů, jednání s dodavateli, - Vyhodnocování měření svařenců, - Analýza problémových bodů z montáže a stanovení nápravných opatření, - Navrhování a optimalizace šablon pro předsériovou fázi, Požadujeme VŠ vzdělání (technické), AJ nebo NJ - hovorová znalost, flexibilitu, samostatnost. Pracoviště: Škoda auto a.s., tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Nečesaný, +420 326 816 804. Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, Předměřice nad Jizerou, , Prvotní kontakt:, - osobně na adrese Pod Krejcárkem 975/2, Praha 3, Pá od 13:00 do 15:00, - e-mail: kismm@email.cz, - tel.: 602 667 161 od 09:00 do 15:00, , Upřesňující údaje:, - požadujeme výpis ze zdravotní dokumentace, - fyzicky nenáročná práce v třísměnném provozu, - po nástupu do práce se prochází školením, které je již hrazeno jako běžné odpracované směny, - specifikace práce: linková výroba, , Zaměstnanecké výhody:, - kariérní růst. Pracoviště: Tisana se - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Mykhaylo Kish, +420 602 667 161.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Kdo jsou lidé pracující pro kraj, ptá se opozice

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi.

Blíží se svatováclavská pouť. Kam se podíváte?

Zabijácká jízda superbu v centru Prahy a bourání mostu v Mostě: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 25. září 2018.

Nové lékaře netáhnou ani peníze. Pomohou u sester?

Střední Čechy – Stipendia. Takový recept na nedostatek zdravotních sester chce kraj vyzkoušet, aby nemocnicím umožnil lepší fungování. V úterý to uvedl Robert Bezděk (ANO); středočeský radní pro oblast zdravotnictví a bezpečnosti. „Můžete mít na oddělení špičkové lékaře – a bez sester to není nic platné,“ konstatoval.

Kytarový mág Dani Robinson čaroval ve Škoda Muzeu

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Další oblíbený abonentní tematický cyklus „Zpátky ke kořenům II. – Podzim 2018“ začal ve středu 19. září ve Škoda Muzeu . V zaplněném sále L&K Forum se na pódiu představil černý kytarista z USA Dani Robinson. Hned první vypalovačkou, rokenrolem The House Is Rockin´ (Stevie Ray Vaughan), rozhýbal nohy posluchačů.

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT