Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář chirurgie: Lékaře u nás zajímá i spokojenost a kvalita života pacientů

Mladá Boleslav - Oddělení chirurgie Klaudiánovy nemocnice pod vedením Jaroslava Touška chystá další vylepšení

11.5.2016
SDÍLEJ:

Primář chirurgického oddělení Klaudiánovy nemocnice Jaroslav ToušekFoto: Deník / Šárka Charousková

Nový seriál Boleslavského deníku bude postupně představovat jednotlivá oddělení Klaudiánovy nemocnice, prvním z nich je chirurgie. Chod jednoho z klíčových oddělení přibližuje jeho primář Jaroslav Toušek.

Kolika lůžky zdejší chirurgie disponuje?

Máme dvaašedesát lůžek, přičemž oddělení je rozděleno do tří stanic. První z nich je JIP (jednotka intenzivní péče), dále je to stanice sepse a asepse. Máme ještě dětskou stanici, ale ta je momentálně zavřená, protože ji přebudováváme na jednodenní chirurgii. Pochopitelně máme i ambulantní trakt, kde je úrazová a kontrolní chirurgická ambulance plus odborné poradny.

Jednodenní chirurgie je v Klaudiánově nemocnici novinkou?

Je to tak. Momentálně řešíme s pojišťovnami seznam typů výkonů, které by na tomto oddělení mohly být prováděny. Myslím si, že po nezbytných stavebních úpravách bychom byli schopni jednodenní chirurgii od září provozovat. Je to úplně jiný způsob péče o pacienta a my tím vycházíme vstříc poptávce po rychlejší a dynamičtější práci. Je to ale vázáno jen na určité typy diagnóz, pro nás jsou to v první fázi varixy (křečové žíly), žlučníky, kýly a hemoroidy. Uvidíme, zda v budoucnu to spektrum rozšíříme.

Podívejme se na statistiky, kolik pacientů na chirurgii ročně ošetříte?

V ambulantní části to bylo vloni přes 42 tisíc pacientů, což je oproti předchozímu roku nárůst asi o 1500 lidí. Odoperovali jsme necelých 1500 velkých operací v celkové anestezii, a k tomu musíme ještě připočítat drobné ambulantní operační výkony, kterých bylo dalších 200.

V českém prostředí je v posledních letech velký problém nedostatek personálu, potýkáte se s tím i vy?

Bohužel musím souhlasit, zejména sester je velký nedostatek. Lékařů máme třináct, z toho pět je řádně druhoatestovaných, ale sestry nám zkrátka chybí. Promítá se to třeba na nutné redukci počtu lůžek. Není to ale doopravdy jen náš problém, bojují s tím všechna oddělení a všechny nemocnice.

O jaké pacienty se u vás dokážete postarat?

V rámci břišní chirurgie jsme schopni zajistit kompletní péči pacientům jak s nenádorovou, tak i s diagnózou zhoubných nádorů. Spolupracujeme například s gastroenterologií na diagnózách brániční kýly a provádíme bariatrické zákroky, tedy výkony na žaludku pro obezitu. Co se týká té druhé skupiny zákroků, nabízíme kompletní nádorovou chirurgii od žaludku až po konečník.

S nádorovou chirurgií souvisí i to, že ve zdejší nemocnici dosud nebyl řádně atestovaný onkochirurg?

Je to tak, jde o velmi náročné operace, a v této nemocnici nikdy atestovaný onkochirurg nebyl. Přihlásili jsme se proto k atestaci a také jsme požádali o akreditaci našeho oddělení jako onkochirurgie prvního typu, což zde také dosud chybělo. Některé tyto výkony se zde sice prováděly, ale status pro jejich poskytování zkrátka chyběl. Většina podobných operací se provádí na klinických pracovištích, a někteří naši lékaři k nim pacienty od nás doprovázejí.

Další oblastí je i cévní chirurgie?

Samozřejmě, a ve spolupráci s iktovou jednotkou, kterou nemocnice disponuje, zde poslední tři roky provádíme i výkony na tepnách, které zásobují mozek. Velká výhoda je v tom, že to jsme schopni dělat v lokální anestezii, pacienta můžeme v průběhu operace snadněji monitorovat a rychle reagovat na případné zhoršení celkového stavu. Děláme ale i výkony v oblasti břišní aorty a na tepnách horních i dolních končetin.

Co je podle vás největším benefitem vašeho oddělení?

Kromě toho, co už jsem zmínil a co tu umíme, považuji za velmi důležité, že u nás jsou všechna vyšetření a odborná pracoviště dostupná na jednom místě. Důležitý totiž není jen vlastní plánovaný výkon, ale i celkové zázemí a vše kolem, tedy možnost dokázat se postarat o pacienta v případě komplikací. My tu máme nepřetržitě k dispozici anesteziologa, rentgenologa, gastroenterologa, internistu… Pacient je tedy i po operaci dokonale zajištěn a je o něj dobře postaráno.

Autor: Šárka Charousková

11.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení