Pozvání přijaly tři osobnosti z různých politických prostředí – bývalý politik, lidskoprávní aktivista a hudebník Michael Kocáb, senátor za Mladoboleslavsko a Turnovsko Jaromír Jermář (ČSSD) a poslanec a donedávna první náměstek boleslavského primátora Adolf Beznoska (ODS). Ti budou ve čtvrtek 3. prosince od 18 hodin v prostorách Škoda Auto Vysoké školy diskutovat na nejaktuálnější téma současnosti, o uprchlické vlně.

Veřejnou debatu, na kterou je vstup zdarma, organizuje občanské sdružení Téma dne a Demokratický institut. Jejím cílem je připomenout základní souvislosti a příčiny uprchlické vlny, seznámit posluchače s postupem veřejných orgánů České republiky zejména co se přijetí uprchlíků týče a nadnést etické otázky, které mohutná migrační vlna přináší. Setkání však bude především o hlasech z auditoria.

„Debatu bude moderovat Daniela Vrbová, redaktorka Českého rozhlasu, která v rámci pořadu Zaostřeno připravuje pro Český rozhlas Plus tematický blok Zaostřeno na cizince. Zároveň je editorkou a členkou autorského týmu, který připravuje každý všední den pořad Trendy. Podílí se rovněž na přípravě pořadu Historie Plus. V minulosti žila a působila několikrát v zahraničí," říká za organizátory Jan Kurka z Téma dne.

Už podle prvotních reakcí je jasné, že debaty se zúčastní jak zastánci přijímání uprchlíků, tak jeho odpůrci. A to je, v případě, že debata zůstane v kultivované rovině, dobře. Program bude zahájen krátkým úvodem, který obstarají hosté, následně poputuje mikrofon do lavic přednáškového sálu. Vstupné je pochopitelně zdarma.