Teče nám do bot.

Tak se dá shrnout současný stav mnoha živnostníků na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi.

Ti, kteří si dříve ve svém hospodaření udělali rezervy, možná přežijí. Ti, kterým podnikání vydělalo sotva na náklady, krachují. Kvůli rekonstrukci Staroměstského náměstí totiž do centra míří citelně méně zákazníků a „kšefty“ jsou tak téměř na nule. Několik živnostníků už proto zcela skončilo – mezi nimi například svatební salon, restaurace a další provozy.

Dlouhodobý výpadek příjmů nejméně do září přitom může položit daleko více živnostníků. Město proto přichází s plánem, jak jim nastalou situaci ulehčit. Rada města totiž ve čtvrtek schválila formu pomoci podnikatelům na Staroměstském náměstí, kteří jsou kvůli probíhající rekonstrukci této lokality ve ztížené situaci.

„Zákazníci mají k jejich provozovnám špatný přístup a obchodníci tak přicházejí o část tržeb. Město nabízí postiženým podnikatelům, kteří projeví zájem, hned dvě možnosti finanční satisfakce,“ sdělila Deníku mluvčí města Mladá Boleslav Hana Koišová.

Rada schválila jednak příspěvek ve výši 65 korun na jeden metr čtverečný hlavní plochy provozovny a jednak bude moci město přispět těmto obchodníkům měsíčně paušální částkou 3 tisíce korun na jednoho zaměstnance.

„Zájemci z řad podnikatelů na Starém Městě se mohou od příštího týdne obrátit o informace a příslušný formulář na ekonomický odbor. Nejlépe bude sjednat si předem schůzku u paní Kolmanové na telefonu 326 715 363,“ uvedla Koišová.

Příslušné formy pomoci bude město vyplácet až do skončení rekonstrukce Staroměstského náměstí v září 2010. Těm podnikatelům, kteří projeví zájem, může město vyplatit odpovídající částky i zpětně za duben.