Mezi třemi sty zájemci se kromě zdravotníků objevily nejčastěji maminky se školními dětmi a ženy nad padesát let. Jestli má pod UV lampou čisté ruce se přišla přesvědčit i Ilona Maternová z Mladé Boleslavi: „O čistotu rukou se snažím dbát a vedla jsem k tomu i své děti. Podle mě jsou nejrizikovější místa například v městské hromadné dopravě nebo třeba ve výtahu v panelovém domě," uvedla Ilona Maternová.

Za pravdu jí dala i Ludmila Chalašová. Upozornila, že správný postup mytí rukou, používání dezinfekce či navlékání ochranných rukavic sepsala Světová zdravotnická organizace ve třistastránkovém manuálu, který obsahuje také epidemiologické studie.

„Nejdůležitějších je asi šest pohybů, kdy se dlaně třou o dlaně, pak se střídavě myjí hřbety rukou, meziprstní prostory i jednotlivé články prstů. Lidé často zapomínají na mytí palců a také nehtů, kde se nečistoty zanechávají. Proto je zdravotníci nesmí mít dlouhé," popsala hygienička Klaudiánovy nemocnice.

S rukama bychom pod vodovodní kohoutek měli zamířit nejen když se chystáme jíst, ale také po použití městské hromadné dopravy, kde se chytáme madel. Určité riziko představuje i návštěva společenských institucí.

Je známé, že nemocí špinavých rukou je žloutenka. Správná hygiena je prevencí chřipky a dalších nemocí.

Jak si správně umývat ruce:

Správně mytí:

1. Namočte si ruce a nadávkujte tolik mýdla, aby pokrylo celý povrch rukou
2. Třete dlaněmi o sebe
3. Pravou dlaní třete hřbet levé ruky s proloženými prsty a pak ruce vystřídejte
4. Třete dlaň o dlaň s proloženými prsty
5. Vrchní stranu prstů jedné ruky vložte do druhé dlaně a třete
6. Krouživě třete levý palec sevřenou pravou dlaní a naopak
7. Po zaschnutí si opláchněte ruce vodou a osušte ručníkem
8. Také při zavírání kohoutku použijte ručník