Stane se Filipojakubská noc žehem pro nepotřebné věci z domácností při každoročním jarním úklidu? Takovou otázku si už několik dní kladou úředníci z odboru životního prostředí Magistrátu města Mladá Boleslav. Za sebou proto už mají několik kontrol míst, kde se v pátek budou pálit čarodějnice.

Podle sdělení tiskové mluvčí radnice Hany Koišové došli úředníci k milému zjištění. „Lidé letos na hromady nosí méně věcí, které tam nemají být, což je pozitivní zjištění. Přesto se tam občas objeví pneumatiky, nábytek, jako například starý gauč a podobně,“ uvedla mluvčí.

Zákaz pálení!

Pokud úředníci na místě zjistí, že je k pálení připraven materiál, který tam nemá být, musí to obec na své náklady odstranit. „Obec zodpovídá za pálení, většinou je totiž organizátorem akce ona,“ řekla Koišová.

Obce na podněty reagují a věci, které tam nemají být, odstraní. Poslední variantou je zákaz pálení, ale k tomu většinou nedochází, protože je vše v čas uvedeno do pořádku.

Na co nezapomenout?

Na co byste neměli zapomenout, pokud plánuje velké plání čarodějnic? Podle tiskové mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Ivany Svitákové jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení čarodějnických ohňů - včetně přijatých protipožárních opatření - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.

V opačném případě hrozí mnoha set tisícová pokuta.

„Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření,“ uvedla dále Svitáková. Všichni paliči by ovšem v žádném případě neměli podceňovat sílu ohně! Dobré je mít připravenu i hasící techniku pro případ, že dojde k rozšíření ohně do okolí ohniště.

Krotit byste měli rovněž alkoholové choutky. Pokud ovšem nastanou problémy, zde pro vás máme pár rad:

Někdy dochází k tomu, že člověk při horlivých oslavách vypije přílišné množství alkoholu a upadne do bezvědomí. Středočeští záchranáři podle slov jejich mluvčí Terezy Janečkovémají tuto zkušenost i s dětmi a mládeží. Jejich organismus není ještě schopen alkohol odbourávat jako u dospělých, nemají s pitím dostatek zkušeností a mohou se opít do bezvědomí.

V tomto případě hrozí, že člověk začne zvracet a mohl by obsah svého žaludku aspirovat a udusit se. Proto je nutné zkontrolovat jeho základní životní funkce – vědomí a dýchání. Pokud pacient nereaguje na oslovení ani na drobný bolestivý dotyk, ale dýchá, uložíme jej do stabilizované polohy a zavoláme linku 155 (zvláště pokud se jedná o nezletilého).

Ležícímu pacientovi položte ruku do svícnu. Přiklekněte k němu, uchopte protější ruku a nohu pokrčenou v koleni a překulte pacienta směrem na sebe. Pacient tedy leží na boku. Vrchní rukou mu podložte hlavu a hlavu zakloňte. Pokud by pacient začal zvracet, díky podložené a zakloněné hlavě nedojde k udušení. Někdo by vždy měl s postiženým zůstat a kontrolovat stav jeho dýchání. Při jakékoliv změně, zhoršení dýchání nebo pokud je člověk cyanotický (modrý) nebo chrčí, jej položíme na záda a zahájíme resuscitaci.
Jak postupovat v případě popálenin?

Popálení ohrožuje člověka rozvojem šoku, popálením dýchacích cest, celkovou intoxikací jedovatými zplodinami a infekcí. Přímé ohrožení života u malých dětí je při popálení 5-10 procent těla, u dospělých při popálení přes 15 procent těla (samozřejmě, že je také důležité, jak je popálení závažné). První stupeň popálenin se projevuje zčervenáním, zduřením a bolestivostí kůže. Druhý stupeň se pozná podle toho, že jsou na popálenině puchýře, kůže bolí a je též zarudlá. Nejzávažnější třetí stupeň je typický nekrózou, přiškvařením, šedým, bílým nebo černým zbarvením kůže a tím, že pacient necítí bolest.

Před tím než začnete postiženému poskytovat první pomoc, je nutné eliminovat zdroj popálení (oheň, hořící oděv atd.). Pokud není oděv k tělo přiškvařen, sundáme jej. Okamžitě chladíme popálené plochy těla nejlépe pod proudem tekoucí vody, popáleninu poléváme, ponoříme do studené vody nebo na ní přiložíme studený obklad. Nechladíme ledovou vodou, ideální je 8 stupňů Celsia. Po ochlazení ránu sterilně kryjeme. Zdroj: ÚSZSSK