Jako každé město, i Mladá Boleslav má svou odvrácenou tvář. Láká bezdomovce i narkomany, často i ze vzdálených koutů republiky i ze zahraničí. Je možné mezi nimi najít Poláky, Litevce, Bulhary, Rumuny či Ukrajince, lidi bez prespektivy i jakéhokoliv vztahu k městu, v němž se pohybují. Někteří se ještě snaží ze své situace "vyhrabat", další pak již na svou situaci zcela rezignovali a vedou v místních ulicích jakýsi položivot.Vidět jsou denně – pospávající na lavičkách, žebrající nebo nesmyslně blábolící. Běžný občan má většinou možnost je přejít bez povšimnutí, pro Městskou policii je ale jednání s nimi denním chlebem. A stejně tak i odstraňování následků jejich chování. Právě to měla alespoň zčásti napravit akce Jehla.

Sběr jehel a stříkaček ale není pouze záležitostí této akce. "Sběr stříkaček provádíme od doby, kdy byla Městská policie založena. Je to pro nás téměř standardní úkon. Strážníci sbírají stříkačky při běžných pochůzkách, nebo na oznámení občanů. Tahle akce spíše jen doplňuje činnost, kterou normálně provádíme," vysvětlil Ondřej Kubala, zástupce velitele boleslavské Městské policie. "Iniciativa původně vznikla v součinnosti městských policistů v Praze a Brně, postupně se k ní přidala další města. Boleslav se letos připojuje druhým rokem," uvedl. V loňském roce podle něj při akci Jehla našli policisté okolo padesáti stříkaček a dalších kusů kontaminovaného materiálu.

V podstatě ale prý není důvod k panice. "Ve srovnání s mnohými jinými městy si Boleslav stojí dobře. Je podstatně upravenější a čistší a problémy s pohozenými stříkačkami zde jsou menší," řekl Ondřej Kubala. I tak jsou zde ale toxikomani, kteří neváhají například pohodit stříkačku na hřišti nebo pískovišti, kde si hrají děti. Policie nemůže být všude, mnoho tedy závisí na pozornosti samotných občanů. Policisté proto pořádají preventivní přednášky zejména pro tisíce dětí na Mladoboleslavsku. Účelem je naučit je, jak se chovat při nálezu stříkaček i připomenout jim, aby si nebrali nic od cizích lidí.

Co se samotné akce týče, práce strážníků nebyla včera vůbec jednoduchá. Museli se za svými "úlovky" často prodírat křovím, přelézat zábradlí a procházet místy posetými střepy, výkaly a odpadky. Na notoricky známých místech, například na svahu pod zrušenými toaletami na třídě T. G. Masaryka, se povalovaly až desítky jehel. Za krátkou dobu, po kterou jsme se k policistům připojili, jich v připravené nádobě skončilo téměř třicet, nepočítaje v to možná ještě větší množství prázdných ampulek, v nichž toxikomani přechovávají drogy. A konečná bilance? Celkem 243 kusů injekčních stříkaček a dalšího nebezpečného a kontaminovaného materiálu.

"Není to pro mě vůbec překvapení," komentovala nálezy policistů dvaasedmdesátiletá J. K., "Například celá oblast dole podél Jizery a u Klenice je hrozně zchátralá a zanedbaná. I to pak přitahuje nejrůznější existence. Policii ale za každou sebranou injekci děkuji," řekla.