Mladoboleslavský okres se jen minimálně liší od průměru. Muži zde dominují s 65,32 procenty, ženy tvoří něco málo přes třetinu – 34,68%. Většina kandidátek pak toto rozložení kopíruje.

Jsou ale i výjimky, například na kandidátce hnutí Zelené Benátky, která sdružuje zástupce Strany zelených a nezávislé kandidáty, zřetelně dominují ženy. V čele kandidátky stojí Sylva Buriánová, která se domnívá, že zapojení žen v politice je zapotřebí.

"Určitě bych přivítala větší politické zastoupení žen. Ženy podle mne mohou vnést do politiky více vstřícnosti a ohleduplnosti, zkrátka trochu jiné vidění, než je v politice zvykem," říká Sylva Buriánová. Ta se domnívá, že ženy vyznačuje větší empatie a určitý druh rodinného cítění a starosti o budoucnost svých rodin.

Současná benátecká kandidátka je podle Sylvy Buriánové pokračováním kandidátky z roku 2014, kterou stmelil společný odpor proti výrobě brusných kotoučů za použití naftalenu ve městě, která se nakonec podařila zastavit. I nyní vyvstává v Benátkách nad Jizerou další "zelené" téma, totiž jednání o rozšíření tamní skládky komunálního i nebezpečného odpadu, kterému chtějí Zelené Benátky zabránit.

"Spojuje nás touha žít ve zdravém městě pro naše rodiny a pro všechny," říká Sylva Buriánová, která se netají tím, že téma zdraví a ekologie je jí osobně blízké. Zdá se, že přitom není výjimkou, řada žen se "našla" právě v tématech ekologie a ochrany přírody a ve stranách, jež se těmito záležitostmi zabývají. Tak i kandidátka boleslavské koalice KDU-ČSL a Zelených má nadpoloviční většinu žen.

"Účel to při sestavování úplně nebyl, nicméně jsem jím jistě potěšena," říká Jana Krumpholcová v čele zmíněné kandidátky. "Myslím, že ženy mohou vnést do politiky něco zcela jiného. Hry se strachem, agresí a manipulací, jaké vidíme denně kolem nás, patří podle mne spíše k mužskému způsobu vedení politiky – samozřejmě najdete nikoliv nepodstatné výjimky na obou stranách," míní Jana Krumpholcová. "Ženy jsou, řekla bych, mnohem více nakloněny hledání společného konsenzu, a to i s těmi, kteří se jinak nachází na okrajích diskuse," říká.

"Když se objeví žena, která potvrzuje ty nejhorší stereotypy o političkách, může vše naopak ještě zhoršit, a to potom slýcháme ty jedovaté poznámky o návratu do kuchyně," říká Jana Štěpánová. "Naopak schopná žena má výborné výsledky, ženy mají zkrátka svůj specifický způsob, jak problémy řešit tam, kde je muži jenom probírají," podotýká žena, která je nyní na prvním místě kandidátky bakovské ODS (kde je počet žen a mužů takřka vyrovnaný).

Faktem současné politiky ale zůstává početní nadvláda mužů. V Mladé Boleslavi ji asi nejvíce zosobňuje kandidátka spojení ANO 2011 a Volby pro Mladou Boleslav. Ve třiatřicetičlenné sestavě v ní figurují pouze tři ženy. Lídr kandidátky Jiří Bouška říká, že z tohoto úhlu pohledu se na celou záležitost při sestavování kandidátky vůbec nedívali.

"Pokud srovnáte naši kandidátku s tou minulou, zjistíte, že se příliš nezměnila, pracujeme s lidmi, kteří se osvědčili dříve. Popravdě jsme vůbec neuvažovali nad jejich pohlavím, věkem ani nad čímkoliv jiným. Důležité pro nás byly jejich osobní kvality a zájem i ochota se angažovat ve prospěch města," podotýká. "Vysoko na kandidátce najdete současnou zastupitelku Janu Hladíkovou. A také spolupráce s náměstkyní Zdeňkou Veškrnovou je fajn," říká Jiří Bouška.