Ze zchátralých kasáren na Jičínské ulici mají být luxusní byty už za méně než rok. Jakkoliv může tento odhad vypadat nesplnitelně, je pravdou, že práce pokračují v překvapivém tempu. Pracuje se i o svátcích a víkendech, a dominanta Jičínské ulice se tak začíná měnit. Změnami prochází i pietní místo před budovou kasáren.

Členové mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské celé místo, jež vzdává hold důstojníkům odbojové organizace Obrana národa, kteří zde byli umučeni, rozebrali a převzali si jeho části do úschovy. Při stěhování je však čekalo i překvapení některé pískovcové bloky lemující bronzovou pamětní desku byly například natolik těžké, že je bylo nutné přenášet ve třech lidech. Nejednalo se totiž o desky, nýbrž o celé kameny.

Jednotlivé části pietního místa čeká restaurování. Bronzový držák květin však bude muset být vyroben znovu jako replika původního. Ten totiž v momentě, kdy se začal kolem kasáren rozbíhat stavební ruch, kdosi odcizil.

Legionářům ani tato epizoda náladu nezkazila. „Zažili jsme něco, co nebývá standardem. Investor nás oslovil jako první a přizval nás k jednání o budoucí podobě pietního místa," pokyvuje uznale hlavou předseda boleslavských legionářů Tomáš Pilvousek.

Přestože s takovým rozhodnutím se stěhováním tradičního místa připomínky například německé okupace - legionáři původně odmítali souhlasit, nakonec se s investorem domluvili na přesunu. Až bude skončena sanace obvodového zdiva a celý objekt zateplen, místo bude znovu sestaveno za rohem, na západní straně kasáren. „Původně jsme na to nechtěli přistoupit, ale museli jsme uznat, že na vydlážděném prostranství stranou od hlavní silnice bude prostor pro shromažďování vhodnější," dodává Pilvousek.

Investor projevuje skutečně vzácné pochopení pro genia loci místa, kde se psaly dějiny Mladé Boleslavi, a hodlá význam a historii kasáren zdůrazňovat. Například hned za těžkými dubovými vraty, které jsou hlavním vstupem do objektu, navrhuje přetvořit chodbu, se kterou nemá žádné zvláštní úmysly, v místnost, kde by se zájemci mohli dozvědět víc jak o budově, tak se seznámit s osudy lidí, kteří tudy prošli.

Pietní místo, které navrhoval architekt Osvald Döbert, jenž řídil přestavbu centra Mladé Boleslavi v 60. letech a později se stal architektem Pražského hradu, má být obnoveno ve stejné podobě do konce roku.