Stavební firma TopDesign Stavby, která rekonstrukci bývalých kasáren provádí, kvůli letošní chladné zimě protopila na stavbě desetitisíce korun. Agregáty na dieselový pohon, které zajišťovaly temperování objektu a držely uvnitř takovou teplotu, aby práce mohly pokračovat, byly v permanenci celé dny. Postup venkovních prací však nezpomalilo jen počasí, ale i postupné seznamování stavebníků s historickým objektem, které také přineslo tu a tam překvapení, které přidělalo práci.

Čtěte také: Nádraží hrůzy: rekonstrukce začne už za rok!

„S počasím v Boleslavi máme letité zkušenosti, ale takovou zimu, jaká byla letos, za posledních deset let nepamatujeme," kroutí hlavou vedoucí projektu Jiří Brož. „Napočítali jsme 27 mrazivých dní, kdy teplota nevystoupala nad nulu, což je v případě, kdy vám většina stavebních předpisů předepisuje minimální teplotu plus pět, problém," dodává.

Ve výsledku se stavebníci potýkají se zhruba měsíčním zpožděním. O tom, že by však celý komplex nebyl včas připraven pro budoucí nájemníky, firma strach nemá. „První klienti si mají byty přebírat v září – to je tedy pro investora důležité datum. My bychom měli být i za současných podmínek hotovi v červenci," pokračuje Jiří Brož.

Práce na fasádě

Protože nynější počasí už je vůči stavebníkům přece jen vlídnější, v příštích týdnech přestavba opět zaznamená velký krok kupředu.
Do konce února budou hotové všechny nosné konstrukce včetně střechy a objekt se zaskví v kompletní „hmotě". Pokračovat budou od příštího týdne rovněž práce na fasádě. Východní strana kasáren i navazující část v zadní části už je obehnaná lešením.

Čtěte také: Poštu v Luštěnicích zatím nezruší. Jen ji přestěhují!

Luxusní mezonetové byty

Už z dálky je vidět rovněž aktivita na střeše kasáren, kde vznikají vzdušné mezonetové byty luxusního charakteru. „V těchto bytech už budujeme vnitřní příčky. Dodavatel pro nás aktuálně také již vyrábí prosklenou fasádu, takže v březnu začneme tyto byty zasklívat. Až budou ty velké tabule skla a hliníku na místě, bude to vypadat moc pěkně," slibuje stavbyvedoucí.

Na stavbě aktuálně pracuje sedm desítek dělníků. Postupně už ale začíná ubývat zedníků a ke slovu se dostávají řemeslníci – elektrikáři, instalatéři nebo štukatéři.

V historickém objektu má vzniknout 59 bytových jednotek, deset střešních mezonetů s terasami a ordinace integrativní medicíny. Práce byly zahájeny v červnu loňského roku. Zatím je prodána polovina bytů.

Historie Kasáren T. G. Masaryka se píše od roku 1897, kdy byla stavba dokončena. Jedná se o místo, kudy doslova kráčely dějiny – v březnu 1939 areál obsazovala jako první místo ve městě německá armáda, v roce 1968 se kasárna stala sídlem sovětských vojsk. Přestože dlouhá léta byl objekt v havarijním stavu a zvažovala se jeho demolice, nyní se pro něj začíná psát nová kapitola.

Čtěte také: Brodce se obávají, co přinesou obří haly