Stav stromů byl podle města opravdu na pováženou. I když některé pokácené stromy vypadaly zdánlivě zdravě, jejich stav byl podle vyjádření magistrátu vážný. To kvůli působení kůrovce a jiných hmyzích škůdců, hub v kořenových systémech, ale i kvůli suchu a celkového oslabení stromu.

Vedení města si prý uvědomuje, že může být kácením znepokojena veřejnost. Primátor Raduan Nwelati tedy znovu ujišťoval, že se místo nich město vynasnaží vytipovat co největší stromy, které je možné přesadit. To se však prodraží. Znamená to vynaložení milionů korun.

Potvrdil to i Lukáš Kaprál ze společnosti Covenant, která stromy přesazuje a patří v Česku mezi největší. Podle něj lze teoreticky přesadit stromy jakékoli velikosti. Pak je ale na pováženou ekonomická stránka věci. Přesadit velký strom znamená investici v řádu milionu korun. „Asi 7 milionů stálo přesazení jírovce v Liberci, za to se dá vytvořit pěkný park. Každopádně efektivně, strojově u nás jde přesadit obvod do 150 centimetrů, což je kolem 30 až 40 let, záleží ale i na lokalitě a na druhu stromu,“ uvedl expert.

Vše probíhá tak, že se vykope výsadbová jáma. To se dělá strojově. Poté se pomocí hydraulických lopat vyjme strom, který se vloží do předem vytvořené jámy. Vše by mělo probíhat v řádu hodin. Stromy lze však i převážet díky speciálnímu závlahovému systému. Všeobecně platí, že čím dříve se strom vrátí do země, tím lépe. „Máme asi úspěšnost asi 95 procent.

Samozřejmě se občas něco nedá odhadnout. Jde to i v létě. V pětatřiceti stupňových vedrech to není ideální, ale dá se přesazovat v noci, nebo když není takové horko. To samé v zimě. Můžeme přesazovat po celé období vegetačního klidu, ale pokud je velký mráz, tak se stromům mohou poškodit kořeny,“ dodal Kaprál.

Celé přesazování je ale také nákladné. Kaprál zmínil, že záleží na počtu dřevin, ale také na vzdálenosti odkud kam se bude přesazovat. Pomocí strojů by to vyšlo na sedm až sto tisíc korun.

O jaké stromy nakonec půjde, pomůže boleslavskému magistrátu vytipovat botanik Václav Větvička. Ideální pro přesazování jsou však stromy s průměrem kmene do pětadevadesáti centimetrů.