Hned na několika místech v Mladé Boleslavi je přerostlá tráva. Teplé počasí a občasná závlaha v podobě bouřek totiž žene trávu rovnou vzhůru a firma, která se v Mladé Boleslavi stará o zeleň, ji sekat nestíhá.

Jenže právě pyly z trav teď ničí alergiky. „Pyl trav zůstane dominantním alergenem i v dalších dnech. Očekáváme celkově středně vysokou koncentraci pylových alergenů v ovzduší,“ uvedl doktor Ondřej Rybníček z pylové informační služby.

Právě přerostlá tráva je velmi nebezpečná, protože vykvétá a je zdrojem velkého množství pylu, který mají lidé mnohdy přímo pod okny panelových domů. Lidé se proto právem zlobí a požadují, aby firma, kterou platí město z daní obyvatel, sekala rychleji.

„Víte, mě překvapuje, že se zabývají nesmyslným čištěním ulic, po kterém stejně v ulicích dál zůstává prach a nepořádek, a navíc přitom nechávají lidem odtahovat auta, místo toho, aby své lidi nahnali sekat trávu,“ říká například Rostislav Záluský, který bydlí v sídlišti v Mladé Boleslavi.

Podle lékařky a zároveň městské zastupitelky kvůli tomu v ordinacích přibývá alergiků. „Lidí s těmito obtížemi přibývá. Vidím to jako velký problém, který je třeba řešit. V souvislosti s tím se jeví jako nepochopitelné, že koalice prosadila snížení objemu peněz na úpravu zeleně,“ uvedla Lenka Remešová. Před dvěma roky byla situace ve městě podobná. Vedení města proto nařídilo Compagu, aby se sekalo více, a to i dlouho do večera a o víkendech.

Faktem ale je, že tráva roste tak rychle, že asi nebude možné sekání trávy stíhat v celém městě. Jak situaci řešit?

Vedení města plánuje změny v celém systému. „Neberu argument, že nejsou lidi nebo sekačky. Lidi se musí najmout, sekačky se musí koupit. Nezaměstnaných je dost a Compag musí dostát svým závazkům. Není to ale jen problém Compagu, ale i celého systému,“ uvedl primátor Raduan Nwelati v sobotním rozhovoru rádia Jizera.

Podle něho jsou nedostatky v objednávání ze strany města. Například existují plochy, které má Compag podle smlouvy s městem sekat jen dvakrát za rok. „To je téměř zbytečné. Posekání jednou za rok je dobré snad jen k tomu, aby ta tráva neshnila, až na ni napadá sníh,“ říká Nwelati.

Systém se má upravit tak, že město pomůže Compagu tak, že najme správce parku, kteří je budou nejen hlídat, ale pomohou právě také se sekáním trávy.