„S nadšenými maminkami celý rok cvičíme s kočárky, což mě motivovalo k uskutečnění plánu," vysvětlila Kamila Fikkerová, která se s akcí připojí k celorepublikové soutěži. Ta na třiapadesáti místech startuje už v neděli 10. dubna v 15 hodin. Loni se zapojil jen zlomek, pětatřicet měst.

A konat se bude kde jinde, než v lesoparku Štěpánka, který je za hezkého počasí doslova v obležení maminek s kočárky, ale i dětmi, které si hrají na hřišti. Mimo jiné láká i sportovce. „Štěpánka je v Mladé Boleslavi jedno z mála ideálních míst, kde lze tyto závody pořádat. Vhodná je zejména dlouhá asfaltová cesta, která je dost široká na to, aby se na ní vešly všechny soutěžní kočárky vedle sebe," konstatovala hlavní organizátorka.

Omezené parkování

Samotné závody budou začínat u Městského bazénu a jeho prostory navíc využijí i jako slušné zázemí pro soutěžící. „Vzhledem k omezenému počtu parkovacích míst bych chtěla poprosit všechny účastníky, aby využili i jiných možností, kde nechají svá vozidla. Ideální jsou nejen přilehlé ulice, ale také prostor u zimního stadionu či náměstí Republiky," obrací se na závodníky Kamila Fikkerová.

Pokud se chcete do Stolleringu také zapojit, prvním krokem je registrace na webových stránkách soutěže. Online rezervace organizátorům urychlí čas při vyplňování karty, pokud by se před startem sešlo více zájemců najednou. Pokud ale účast ještě zvažujete, není problém zapsat se až v den konání.

Závody kočárků jsou určené především pro rodiny, které mají minimálně jednoho potomka v kočárku. „Závodí mezi sebou ve sportovní chůzi na trati o délce přibližně sto metrů. Do startovního bloku nastupují vždy tři až čtyři kočárky vedle sebe. Proto nám vyhovuje cesta, která je k dispozici právě v lesoparku," pokračovala Kamila Fikkerová s tím, že závody jsou vyřazovací, což znamená, že do dalšího kola vždy postupuje jen jeden vítěz ze soutěžní řady.

Ale co by to bylo za závody, kdyby na trati chyběli rozhodčí. Jak hlavní organizátorka ubezpečila, na dodržování principu sportovní chůze budou dohlížet komisaři. Pokud některý ze závodníků poruší pravidla, diskvalifikují ho.

Bezpečnost dětí

„V první řadě jde především o bezpečnost dětí v kočárcích. Vítězství není až zase tak moc důležité. Daleko důležitější je pohyb na čerstvém vzduchu s celou rodinou a zážitky, kterých rozhodně bude spousta," naznačila dále mladoboleslavská iniciátorka.

Do soutěže se může přihlásit takřka kdokoli. Aby organizátoři dali příležitost opravdu všem, bude se soutěžit ve třech kategoriích – maminky, tatínci a páry. Trénovat prý není potřeba. Princip rychlé chůze hravě zvládnou i ti, kteří zrovna nepatří mezi aktivní sportovce.
A pokud zrovna nebudete závodit, nudit se také nebudete. Buď můžete jen sledovat, jak si vedou vaši soupeři, nebo se můžete zúčastnit doprovodného programu.

Nabídne ukázky aktivit, jak lze smysluplně využít volný čas s dětmi či jak jej pro sebe mohou využít jen maminky.
„Nezapomněli jsme ani na děti. Pro ty jsme připravili disciplíny rozdělené podle věkových kategorií. Změřit síly tak mohou děti mladší čtyř let či od čtyř do sedmi," doplnila Kamila Fikkerová s tím, že nikoho nemine ani odměna.

Nultý ročník závodu se uskutečnil před několika lety v Plzni. Vymyslela a zorganizovala ho jedna z aktivních maminek na mateřské dovolené, která k realizaci přesvědčila i další zájemce. Soutěž se tehdy setkala s tak velkým úspěchem, že se ho ujala Edita Berková, iniciátorka Stollerigu, a vytvořila z něj celorepublikovou akci. Letos poprvé závody kočárků přeskočí dokonce i za hranice, až do Polska.

Motivace k pohybu

„Cílem akce je motivovat maminky na mateřské dovolené k pravidelnému pohybu a sportu. Chceme ukázat, že sportovat lze i s kočárkem. Zároveň pravidelné sportovní aktivity maminek probouzí u dětí od raného dětství přirozený vztah ke sportu. Děti se tak od svých rodičů učí, že sport patří ke každodennímu rytmu života," dodává Edita Berková, zakladatelka programu Strollering.
A pokud závodit nechcete, přijďte se jen podívat a povzbudit vaše přátele či sousedy, kteří si přízeň rozhodně zaslouží.