Tohle datum si dobře zapamatujte – úterý 4. prosince 2007. V ten den totiž bude otevřena poslední etapa takzvané silniční přeložky hlavní městské tepny I/38.

V dalších týdnech by se tedy silnice, která vede od Bělé pod Bezdězem přes Jaselskou ulici, třídu T. G. Masaryka a Jičínskou ulici, měla změnit
v obyčejnou městskou komunikaci – a naopak trasa od Bělé pod Bezdězem směrem na novou přeložku v Debři, přes Radouč a Kosmonosy směrem
k silnici R10 a opačně by se měla stát státní komunikací I/38.

Město Mladá Boleslav tak bude moci zakázat vjezd těžké kamionové dopravy na svou silnici v centru města a výrazně tak ulehčit přetížené dopravě, mnoha tisícům obyvatel města i dalším řidičům. Vzhledem k tomu, že byla hlavní dopravní tepna ve městě dosud státní, nemohlo na ní město umístit dopravní značky se zákazem vjezdu. Předpokládá se, že bude umožněn vjezd nákladním vozům z důvodu zásobování.

Slavnostní otevření poslední etapy obchvatu je naplánováno právě na příští úterý 4. prosince. Boleslavský deníko tom informoval zastupitel Luboš Dvořák.
„Už bylo na čase, pořád se jezdí jen po jednom silničním pásu, ten druhý je ještě zavřený. Skoro denně jsou tu kolony – a také ty kamiony to tady blokují. Docela se těším, až druhý směr otevřou,“ řekl Boleslavskému deníku jeden z pracovníků firem, které sídlí poblíž silnice, Jiří Stuchlík.

V loňském roce byla otevřena část silnice od Debře ke Kosmonosům a letos stavebníci dokončili poslední úsek mezi kruhovou křižovatkou u 13. brány Škody Auto ke kruhové křižovatce na třídě V. Klementa poblíž kina Forum.

Řidiči tedy budou moci jezdit bez jakéhokoli omezení přímo od silnice R10 po přeložce směrem na Bělou pod Bezdězem a Českou Lípu i opačně.

 

co vše je součástí stavby třetí etapy?

– dva dvoupruhové jízdní pásy, každý v délce 1,133 km s malou okružní křižovatkou
– obslužná komunikace podél přeložky pro obsluhu přilehlých objektů s odstavnými parkovacími pruhy a parkovacími místy
– komunikace pro cyklistickou dopravu a pěší
– nové autobusové zastávky, veřejné osvětlení, odvodnění, sadové úpravy, přeložky inženýrských sítí