Pro někoho dnes už běžná věc, pro sedmnát studentů třídy 1. NA Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Jičínské ulici v Mladé Boleslavi první životní zkušenost. Společně totiž v závěru týdne vyrazili do Klaudiánovy nemocnice darovat krev.

Strach ve většině z nich koloval už od samotného začátku. Všemu ale podle třídní učitelky Marcely Pantlíkové předcházelá diskuze o tom, co je čeká. Na recepci transfuzní stanice pak následovaly další informace o tom, kdo ten den může krev jít darovat a kdo ne. Pro některé cesta pomáhat druhým skončila už tady. „Někteří museli být vyřazeni, protože mají tetování, jeden pak bere léky, při nichž není možné krev darovat,“ uvedla Pantlíková.

Pro další studenty skončila cesta na darování krve po lékařském vyšetření. Virózy jsou totiž všude a někteří z dárců ještě neměli úplně doléčená nachlazení

Pár minut před polednem pak na všechny zůstavší studentny přišla řada. „Bylo to skvělé. Bál jsem se jen když jsem viděl tu tlustou jehlu, jinak ne,“ prozradil po darování krve Daniel Vencl.

„Trochu špatně mi bylo, ale už je to dobré. Nejhorší byl si ten konec, když mi z ruky vytahovali jehlu,“ dodal další ze studentů Jan Novotný. Jak také studenti po odběrech řekli, rozhodně jejich dárcovstí u toho jediného odběru krve neskončí.

Vítáme nové dárce

„Mám z toho velkou radost, že všichni překonali velký strach a šli krev darovat,“ podotkla třídní učitelka Marcela Pantlíková. Nové dárce vítá i primářka hematologicko transfuzního oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi Jarmila obernauerová. „Populace stárne a kritéria k výběru dárců krve se zpřísňují. Budeme velice rádi, když ti, kteří teď přišli poprvé, přijdou i opakovaně. To je pro nás velmi důležité, hlavně z pohledu odběru plazmy,“ řekla Boleslavskému deníku primářka.

Dostanou plakety

Pravidelně několikrát do roka dostávají dárci krve za příslušné počty bezplatných odběrů ocenění v podobě plaket doktora Janského, či zlatých křížů.

„Minulý týden obdrželo třicet dárců zlaté plakety za 40 bezplatných odběrů. Ve středu 25. listopadu budou v kostele svatého Havla uděleny stříbrné plakety, a to za 20 odběrů,“ řekla Deníku Stanislava Šmachová z Českého červeného kříže v Mladé Boleslavi.